Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

Charakterystyka porównawcza

Alina i Balladyna są głównymi bohaterkami dramatu Juliusza Słowackiego ?Balladyna?. Są siostrami i córkami ubogiej wdowy. Mieszkają w chacie w lesie niedaleko jeziora Gopło.
Balladyna, starsza z sióstr, jest piękną brunetką o jasnej cerze, a równie ładna młodsza Alina ma jasne włosy wplecione w warkocz i różaną cerę. Jest pogodna, zawsze uśmiechnięta, kocha swoją matkę, okazuje jej miłość, szacunek, troszczy się o nią: ?Że też nigdy chmurki Bóg nie nadwieje, aby cię zakryła. O!biedna matko!? wyręcza ją w pracach domowych: ?Nie, nie, nie, nie, jutro odpoczywa matka, a my z siostrzyczką idziemy na żniwo.? Była także pomocna w stosunku do innych. Cieszyła się z tego co ma nie pragnęła niczego więcej oprócz szczęścia swojej matki. Mając szansę poślubienia Kirkora sumiennie wykonuje zadanie z malinami. Nie myśląc tylko o sobie obiecuje siostrze, że znajdzie również męża dla niej. Jedną z jej wad mogła być naiwność, ponieważ dawała się wykorzystywać Balladynie. Ta była przeciwieństwem Aliny. Nie kochała swojej matki ani siostry. Była leniwa i próżna. Niechętnie pomagała Alinie i matce w pracy w polu. Chciwa na bogactwa, gdy widzi szanse na poślubienie zamożnego rycerza, nie wacha się nawet zabić własnej siostry by dojść do celu. Żądna władzy bez skrupułów zabiła własnego męża, by później koronować się na królową. Zdolna do posługiwania się kłamstwami, do końca wypiera się własnej matki, skazując ją tym samym na śmierć.
Z całą pewnością Balladyna nie jest godna naśladowania, gdyż popełniła wiele zbrodni, za co w końcu spotkała nią zasłużona kara. To Alina jest w tym utworze bohaterką pozytywną i to nią powinno się naśladować jako wzorową córkę i dobrą siostrę za co niestety tragicznie zginęła.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Oczekiwania związane z zamąż pójście. :)

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Oczekiwania związane z zamąż pójście. :)...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny daje naj

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny daje naj...

Język polski

Charakterystyka porównawcza aliny i balladyny co najmniej stronę

Charakterystyka porównawcza aliny i balladyny co najmniej stronę...

Język polski

1. Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Za najlepsze daje max !

1. Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Za najlepsze daje max !...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny -dłuższa forma wypowiedzi

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny -dłuższa forma wypowiedzi...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny J.Słowackiego,,Balladyna,,

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny J.Słowackiego,,Balladyna,,...