Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

Charakterystyka porównawcza

Alina i Balladyna są głównymi bohaterkami dramatu Juliusza Słowackiego ?Balladyna?. Są siostrami i córkami ubogiej wdowy. Mieszkają w chacie w lesie niedaleko jeziora Gopło.
Balladyna, starsza z sióstr, jest piękną brunetką o jasnej cerze, a równie ładna młodsza Alina ma jasne włosy wplecione w warkocz i różaną cerę. Jest pogodna, zawsze uśmiechnięta, kocha swoją matkę, okazuje jej miłość, szacunek, troszczy się o nią: ?Że też nigdy chmurki Bóg nie nadwieje, aby cię zakryła. O!biedna matko!? wyręcza ją w pracach domowych: ?Nie, nie, nie, nie, jutro odpoczywa matka, a my z siostrzyczką idziemy na żniwo.? Była także pomocna w stosunku do innych. Cieszyła się z tego co ma nie pragnęła niczego więcej oprócz szczęścia swojej matki. Mając szansę poślubienia Kirkora sumiennie wykonuje zadanie z malinami. Nie myśląc tylko o sobie obiecuje siostrze, że znajdzie również męża dla niej. Jedną z jej wad mogła być naiwność, ponieważ dawała się wykorzystywać Balladynie. Ta była przeciwieństwem Aliny. Nie kochała swojej matki ani siostry. Była leniwa i próżna. Niechętnie pomagała Alinie i matce w pracy w polu. Chciwa na bogactwa, gdy widzi szanse na poślubienie zamożnego rycerza, nie wacha się nawet zabić własnej siostry by dojść do celu. Żądna władzy bez skrupułów zabiła własnego męża, by później koronować się na królową. Zdolna do posługiwania się kłamstwami, do końca wypiera się własnej matki, skazując ją tym samym na śmierć.
Z całą pewnością Balladyna nie jest godna naśladowania, gdyż popełniła wiele zbrodni, za co w końcu spotkała nią zasłużona kara. To Alina jest w tym utworze bohaterką pozytywną i to nią powinno się naśladować jako wzorową córkę i dobrą siostrę za co niestety tragicznie zginęła.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Oczekiwania związane z zamąż pójście. :)

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Oczekiwania związane z zamąż pójście. :)...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

W dramacie Juliusza Słowackiego pod tytułem „Balladyna” występują dwie siostry Balladyna i Alina reprezentujące odmienne postawy życiowe.
Obie dziewczyny zostały wychowane w skromnych warunkach przez troskliwą i kochającą matkę. ...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

Alina i Balladyna - główne bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego to chłopki, córki ubogiej wdowy mieszkającej w leśnej chacie. Balladyna jest starsza i znacznie różni się wyglądem i charakterem od swojej siostry Aliny.
Jest ładną,...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

Alina i Balladyna - dwie bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” - charakerystyka porównawcza.

„Jaki wybór trudny!
Starsza jak śniegi- u tej warkocz cudny,
...Ta z alabastrów-a ta zaś różana-
· Ta ma ...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny na podstawie dramatu J. Słowackiego pt. "Balladyna".

Dwie siostry-Alina i Balladyna-bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna", podobne, a może nie?

Obydwie są córkami ubogiej wdowy, wychowywały się w ubogiej chacie i obie pragną wyjść za Kirkora. I na tym kończy się p...