Dlaczego Prometeusza można nazwać twórcą cywilizacji?

Prometeusz był jednym z tytanów ze świty Kronosa. Ulepił on człowieka z gliny pomieszanej ze łzami. Jednak, mimo że Prometeusz ulepił człowieka na kształt bogów, jego dzieło nie było tak doskonałe jak mieszkańcy Olimpu. Ludzie Prometeusza byli słabi i nieprzystosowani do twardych warunków życia na ówczesnej ziemi. Widząc tę bezbronność człowieka, dobry Prometeusz roztoczył nad swoimi dziećmi troskliwą opiekę. Wykradł dla nich ze słonecznego rydwanu ogień i nauczył ludzi posługiwania się nim, Dzielił się z ludźmi wszelką pożyteczną wiedzą o rzemiosłach, rolnictwie. Prometeusz wtajemniczył dziką ludzkość w arkana cywilizacji. Wyprowadził człowieka z jaskiń i nauczył budować domy oraz miasta. Prometeusz był opiekunem i dobrym duchem ludzkości, dlatego też nazywamy go twórcą cywilizacji.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Dlaczego Prometeusza można nazwać twórcą cywilizacji?

Prometeusz był jednym z tytanów ze świty Kronosa. Ulepił on człowieka z gliny pomieszanej ze łzami. Jednak, mimo że Prometeusz ulepił człowieka na kształt bogów, jego dzieło nie było tak doskonałe jak mieszkańcy Olimpu. Ludzie Promete...