Staś Tarkowski - przedstawienie postaci

Staś Tarkowski to główny bohater powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Urodził się i doszedł do czternastego roku życie w egipskim mieście Port Said. Ojciec jego był polakiem, a matka Francuzką. Niestety chłopiec nigdy jej nie widział, bo kobieta zmarła przy narodzinach syna. Staś nigdy nie był w Polsce. Znał ją tylko z opowiadań ojca, ale czuł się polakiem. Ojciec chłopca był starszym inżynierem przy budowie Kanału Sueskiego.

Bohater powieści swoich rówieśników przewyższał wzrostem i siłą. Był niebieskookim blondynem. Mocną sylwetkę zawdzięczał uprawianym sportom - pływaniu, strzelaniu i jeździe konnej. Ponieważ dużo przebywał na świeżym powietrzu, cerę miał śniadą i ogorzałą od słońca. Ubierał się zgodnie z panującą w Europie modą.

Chłopiec posiadał wiele godnych naśladowania cech charakteru. Podczas wędrówki po Afryce udowodnił swoją odwagę, ambicję w dążeniu do celu, inteligencja i pomysłowość. Pokazał także, że w stosunku do Nel potrafi być troskliwy, opiekuńczy, wyrozumiały i życzliwy. Staś należał do najlepszych uczniów w Port-Saidzie. Nauczyciele uważali go za niezwykle zdolnego. Wykazywał szczególne zainteresowania historią i geografią. Miał również zdolność do języków. Znał arabski-swahili, mówił biegle po angielsku, francusku i po polsku.

Uważam, że Staś jest postacią godną naśladowania. Podziwiam jego odwagę i zaradność. Dzięki tym cechom udało mu się uratować życie swoje i Nel podczas niebezpiecznej wędrówki po Afryce.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Problem dziecka w literaturze pozytywistycznej.

Na przestrzeni wieków problem dziecka pojawiał się sporadycznie. Dopiero w pozytywizmie ów motyw został dostrzeżony przez pisarzy epoki. Najwięcej utworów powstało z tak wyraźnie głoszonego przez Johna Stuarta Milla utylitaryzmu, zgodnie ...