Dalsze losy Skawińskiego, bohatera noweli H.Sienkiewicza pt.: "Latarnik"

Chciałabym opowiedzieć jak moim zdaniem potoczyły się dalsze losy Skawińskiego, bohatera noweli Henryka Sienkiewicza, pt.: "Latarnik", po tym jak zapomniał zapalić latarni.

Stary latarnik musiał opuścić swoją latarnię i znów wyruszył w dalszą tułaczkę, zabierając ze sobą książkę „Pana Tadeusza”. Stała się ona dla niego najcenniejszą rzeczą, jaką posiadał, ponieważ przypominała mu o swojej ojczyźnie i jeszcze bardziej obudziła w nim tęsknota za nią. Nie mając pieniędzy na powrót do Polski, postanowił popłynąć do Nowego Jorku, gdzie miał nadzieje, że uda mu się znaleźć jakąś pracę i wrócić do kraju. Kupił, więc bilet na statek i udał się w podróż. Po przybyciu na miejsce Skawiński błąkał się po ulicach Nowego Jorku, szukając pracy i miejsca zamieszkania. Jednak okazało się, że nie jest to łatwe, ponieważ nikt nie chciał zatrudnić starca. I tak mijał dzień za dniem. Nie mając już środków do życia, zaczął żebrać i zamieszkał w starej, rozwalającej się szopie. Nie poddawał się jednak, gdyż pragnienie powrotu do Polski było tak silne, że trzymało go przy życiu. Po całodniowych poszukiwaniach siadał przy rozpalonym ognisku przed szopą i czytał ukochaną książkę. Nadeszła zima, a sytuacja starego człowieka stawała się coraz gorsza. Aż pewnego dnia ciężko zachorował. Nie mając znikąd żadnej pomocy, staruszek stawał się coraz słabszy. Przyszedł w końcu dzień, kiedy nie mógł już wstać ze swojego posłania, jednak ostatkiem sił sięgnął po swoją książkę, którą już tylko mógł przytulić do siebie i zaczął marzyć o tym jak spaceruje w Polsce po parku, wśród swoich przyjaciół. Opowiada im o swoich przygodach, a oni z zaciekawieniem go słuchają. Jest słoneczna i piękna pogoda. Wokół jest dużo zieleni, kolorowych kwiatów i śpiewających ptaków. Jest cicho i spokojnie. Pogrążony w swych marzeniach Skawiński powoli zamknął oczy i zasnął z rozmarzonym uśmiechem na twarzy. Po kilku dniach znalazł go przypadkowy włóczęga. Został pochowany na obcej ziemi, lecz jego dusza na pewno powróciła do ojczyzny.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Motywy patriotyczne w utworach literackich

9. Motywy patriotyczne w literaturze polskiej
Patriotyzm to wielkie słowo, wielkie a zarazem bliskie sercu każdego człowieka i obywatela. Oznacza umiłowanie kraju ojczystego, rodzinnej ziemi, a także gotowość poświęcenia się dla własn...

Język polski

W jaki sposób H. Sienkiewicz oddał hołd poezji A. Mickiewicza? Czym była dla Polaków poezja Mickiewicza w okresie niewoli?

Henryk Sienkiewicz w noweli pt.: Latarnik oddał hołd poezji Adama Mickiewicza.

Przedstawił jego utwory jako coś najcenniejszego dla każdego Polaka. W czasach niewoli, dzieła największego polskiego poety były dla naszych rodaków pr...

Język polski

Wpływ lektur na psychikę i życie bohaterów literackich. Przedstaw zagadnienie odwołując się do wybranych przykładów.

I. Literatura podmiotu
1. Herling-Grudziński G., "Inny Świat", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2009,Ręka w ogniu, s.118-143, Zapiski z martwego domu, s.232-259
2. Mickiewicz A., "Dziady" , Wydawnictwo Zielona Sowa, Kra...