Szlachta w baroku

W czasach gdy zapanował na świecie okres baroku w Polsce (a było to w 17 w. ) bardzo wzrosła pobożność. Również nastąpiły zmiany w kulturze i obyczajach szlachty. Szlachta uświadomiła sobie, że pochodzi od Sarmatów.

Sarmaci był to lud zamieszkujący ziemie między dolną Wołgą a Donem. Cechowali się oni wojowniczością, odwagą, szczerością, gościnnością, dobrodusznością, prawością, umiłowaniem wolności. Tak naprawdę szlachta nie miała nic wspólnego z Sarmatami.

Szlachta robiła wszystko, żeby upodobnić się do ludu Sarmatów. Sarmatyzm (który panował) zaczął być coraz bardziej negatywny i nabierał coraz więcej negatywnych cech. Zaczęła się szerzyć ksefonobia (niechęć do obcych). Uważano, że wszystko, co obce jest złe i zepsute. Szlachta głosiła, że wszystko, co Polskie jest najlepsze. Wzrosła nietolerancja religijna.
Dla szlachty ideałem było życie w Polskich dworach, na których odbywały się uczty.

Zabawiano się bardzo często. W zimę częstą rozrywką były kuligi, a jak było ciepło to odbywały się polowania. Natomiast zaczęła upadać nauka i życie publiczne. Pijaństwo stało się bardzo częstym trunkiem na spotkaniach. I tak stały się obyczajem szlacheckim. Zarazem możemy ocenić jak szlachta była pobożna, ale jak jednocześnie się zabawiała. Moim zdaniem szlachta zachowała się po prostu śmiesznie, skoro uważała, że pochodzi od Sarmatów i próbowała robić wszystko, żeby się do nich upodobnić. Chcieli być tacy jak oni, ale niestety im to nie wychodziło. Woleli częste popijawy i zabawy. Są dla mnie śmieszni w swoim postępowaniu.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

jak żyła polska szlachta w baroku: a) biesiada b) walka c) życie na dworze

jak żyła polska szlachta w baroku: a) biesiada b) walka c) życie na dworze...

Język polski

Powtórka z Baroku.

LITERACKIE I IDEOWE WYZNACZNIKI EPOKI.

1. N a z w a:
Nazwa „barok” stała się metaforą epoki dziwnej, niezwykłej i odchodzącej od klasycznego wzorca renesansu, harmonii i proporcjonalności (zarzucano jej barbarzyństwo polegaj�...

Język polski

Charakterystyka baroku

• Barok – epoka między dwoma klasycyzującymi okresami – odrodzeniem a oświeceniem. Trwała od końca XVI do połowy XVIII wieku (1580 – 1730). Epoka otrzymała nazwę, którą zapożyczono ze sztuk plastycznych pod koniec XIX wieku. Słow...

Język polski

Portret Sarmaty w literaturze i malarstwie baroku. Omów na wybranych przykładach.

W mojej wypowiedzi postaram się zaprezentować portret Sarmaty w literaturze i malarstwie baroku. W czasie pracy nad tematem zetknąłem się z różnymi wizerunkami tej postawy charakterystycznej dla Polskiego społeczeństwa XVII wieku, dlatego w...

Język polski

Wskaż i określ cechy sarmackiego światopoglądu, odwołując się do literatury pamiętnikarskiej epoki baroku.

Tematem niniejszej prezentacji jest wskazanie i określenie cech sarmackiego światopoglądu w odniesieniu do literatury pamiętnikarskiej epoki baroku.
Celem mojego wystąpienia jest ogólna charakterystyka sarmatyzmu ze szczególnym uwzględn...