Zanieczyszczenie atmosfery
Dlaczego ludzie tak chętnie wyjeżdżają w góry lub nad morze?
Jak sami mówią, chcą oddychać świeżym powietrzem i obcować z naturą. Ty również podczas ładnej pogody możesz spędzać czas poza domem. Ale czy wszędzie, dokąd pojedziesz, będziesz rzeczywiście oddychać świeżym powietrzem?
Gwałtowny wzrost liczby ludności oraz rozwój przemysłu przyczyniły się w znacznym stopniu do zanieczyszczenia środowiska. Oznacza to, że w powietrzu, glebie, a także wodzie znajdują się szkodliwe substancje w ilościach, które ujemnie wpływają na organizmy. W największym stopniu zagrażają obecnie środowisku związki zanieczyszczające atmosferę.
Zanieczyszczenia atmosfery rozprzestrzeniają się w niesamowitym tempie i na duże odległości, mogą więc wpływać nawet na obszary bardzo oddalone od źródła emisji. Na przykład do Polski przedostaje się wiele zanieczyszczeń atmosfery pochodzących z Czech, Niemiec, czy też Słowacji. Wraz z deszczem dostają się one również do wód i gleby.
Zanieczyszczenia trafiają do atmosfery ze źródeł naturalnych i w wyniku działalności człowieka. Główną przyczyną pogorszenia się stanu atmosfery jest spalanie surowców energetycznych, przede wszystkim drewna, węgla kamiennego, gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Duże zanieczyszczenie powodują także pyły, węglowodory oraz tlenki siarki i azotu emitowane przez przemysł.
Mimo konstruowania silników coraz mniej szkodliwych dla środowiska, znaczącym źródłem zanieczyszczeń atmosfery są również samochody. Związki zanieczyszczające atmosferę, takie jak pyły, węglowodory oraz tlenki siarki i azotu, stanowią duże zagrożenie dla wszystkich organizmów. Powodują podrażnienie skóry, dróg oddechowych, a także alergie, zatrucia i choroby nowotworowe, a w niektórych wypadkach nawet śmierć.
Zanieczyszczenia atmosfery dzielimy na ze względu na pochodzenie naturalne oraz powstałe w wyniku działań ludzi i ze względu na stan skupienia na stałe, gazowe oraz ciekłe.