Laudacja

Szanowna Pani Profesor,
Szanowne koleżanki i koledzy.

Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt, a równocześnie przyjemność przedstawienia Państwu sylwetki Pani Scholastyki Szczepkowskiej, jednej z najbardziej znanych postaci związanych z gminą Janowiec Kościelny.
Scholastyka Szczepkowska urodziła się 26 lipca 1917 roku we wsi Janowiec Kościelny, miłej wiosce jako córka Leopolda i Eleonory, gospodarzy wiejskich. Miała starszego brata Kazimierza. Jej rodzina z trudnością utrzymywała się z niewielkich dochodów małego gospodarstwa.
Nie wiele wiemy o niezapomnianej postaci, która nie dawno żyła pośród nas. Była osobą dobrze ułożoną, o niesamowitym wyrazie dumy.
Scholastyka Szczepkowska była nauczycielką języka polskiego, historii, patriotką, miłośniczką Poboża, osobą wrażliwą na wszelkie niedoskonałości, niepoprawności mowy polskiej. Opowiadała często o historii naszych ziem pobożańskich.
Była osoba wykształconą. Szkołę średnia ukończyła przed II wojną światową w Wilnie. Jej nauczycielką była Stanisława Pietraszkiewiczówna, wnuczka Onufrego Pietraszkiewicza, filomaty i przyjaciela Mickiewicza.
Była świetną nauczycielką, wspaniałą córką. Jej talent był wszechstronny, miała w sobie niesamowite pokłady energii, chętnie wszystkim pomagała. Była człowiekiem, który nie posiadał w sobie ani odrobiny złości. Zawsze opanowana i zrównoważona. Jej talent został dostrzeżony przez Ówczesnego Ministra Oświaty i Wychowania, który przyznał jej nagrodę za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Otrzymywała również z okazji Dnia Nauczyciela kolejno przez kilka lat, nagrody pieniężne i podziękowania za pozytywne wyniki w pracy dydaktyczno ? wychowawczej. Przyznawano Jej również nagrody za udział w pracach polityczno społecznych w środowisku społecznym od Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Wydziału Oświaty i Kultury. Dzięki wykonywanej wzorowo pracy uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej nadano Scholastyce Szczepkowskiej Złotą Odznakę Honorową ?Zasłużonym dla Warmii i Mazur?. Została odznaczona także Złotym Krzyżem Zasług.
Pani Schola Była wyjątkową osobą, dla której historia Gminy i Parafii Janowiec Kościelny stanowiła sprawę nadrzędną. Jej pragnieniem było przekazanie potomnym, obywatelom Ziemi Poboża ?cudownej? historii Poboża. Pani Szczepkowska przelała swoją miłość do swojej ?małej ojczyzny? na kartki kroniki pt: ?O Dziejach Gminy Janowieckiej?. Dzięki Niej dowiedzieliśmy się o naszych Gminnych tradycjach, o naszym pobożańskim pochodzeniu.
Niespodziewana śmierć w wieku siedemdziesięciu trzech lat (1990r.) wstrząsnęła wszystkimi mieszkańcami Janowca. Mieli świadomość, że odszedł wartościowy człowiek, bez którego Janowiec Kościelny nie będzie już taki sam. W wygłoszonej podczas mszy żałobnej homilii ksiądz Tadeusz Przybylski powiedział ?Pani Schola, choć odeszła ze świata żywych, pozostanie na zawsze wśród nas. Swoim życiem zawsze świadczyła o miłości do Boga a także do swoich bliźnich. Pozostawiła po sobie wiele, najwięcej zawdzięczają jej uczniowie, których starała się wychować na praworządnych obywateli naszego kraju.?

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Grzegorz Jankowicz Laudacja dla Agnieszki Holland w czasie Gali Medalu Świętego Jerzego (bedzie na google tekst po wpisaniu tego) Zadanie 1. W jaki sposób apostrofa rozpoczynająca laudację charakteryzuje stosunek mówcy do słuchaczy? Zadanie 2. Okreś

Grzegorz Jankowicz Laudacja dla Agnieszki Holland w czasie Gali Medalu Świętego Jerzego (bedzie na google tekst po wpisaniu tego) Zadanie 1. W jaki sposób apostrofa rozpoczynająca laudację charakteryzuje stosunek mówcy do słuchaczy? Zada...

Język polski

Odwołując się do odpowiednich słowników, wyjaśnnij pojęcia gloryfikacja, idealizacja, laudacja. Zastosuj je w zdaniach.

Odwołując się do odpowiednich słowników, wyjaśnnij pojęcia gloryfikacja, idealizacja, laudacja. Zastosuj je w zdaniach....

Język polski

Tren VII Jana Kochanowskiego to laudacja czy komploracja?

Tren VII Jana Kochanowskiego to laudacja czy komploracja?...

Historia

Laudacja Księstwa Kaliskiego

Blisko 2000 lat znana jest z historii doniosła rola miasta Kalisza i okolic. Począwszy od starożytnego plemienia Kalisiów, poprzez jedno z głównych plemion Goplan do wielu tworzonych na jego bazie księstw dzielnicowych – przemianowanych pot...

Historia

Konflikty polsko - Krzyżackie (1374-1525). Sejm walny

ludwik wegierski zostaje krolem ale nie przyjezdza do krakowa tylko wysyla matke (elzbiete lokietkowną) i ona tam jest zhungaryzowana i daje wladze szlachcie wegierskiej. potem w 1374 jest rzez wegrow w krakowie. jest tak bo szlachta jest wkurzona ...