Opis dworu w Soplicowie "Pan Tadeusz".

W spokojnej okolicy, nad brzegiem strumyka, w brzozowym gaju, stał niewielki soplicowski dworek. Zbudowany z drewna, ale częściowo podmurowany co świadczyło o jego solidności. Dworek w Spolicowie miał pobielane ściany, które ładnie kontrastowały z zielonymi topolami rosnącymi przed nim. Kontrast ten ponadto daje wrażenie czystości i porządku. Obszerny ganek otaczały Topole i osłaniały go od wiatru oraz dawały schronienie przed gorącymi promieniami letniego słońca.

Do dworku prowadził dziedziniec.

Dworek wewnątrz, podobnie jak z zewnątrz, sprawia wrażenie dostatniego, ale nie zabytkowego. Nie ma nowoczesnych mebli, są stare sprzęty, które Tadeusz powracający do domu ze szkół pamięta jeszcze z dzieciństwa. Dom nie jest urządzony według nowej mody, bo Sędzia unika nowinek z Zachodu i obcych obyczajów, szanuje ojczyste.

Wnętrze zdradza gospodarza patriotę: na ścianach wiszą portrety Tadeusza Kościuszki - przywódcy insurekcji i Rejtana - posła, który protestował w sejmie przeciwko rozbiorom Polski.

Nawet stary, szafowy zegar kurantowy, stojący przy wejściu do alkowy gra charakterystyczną melodię - Mazurka Dąbrowskiego.

Moim zdaniem, dworek szlachecki w Soplicowie był miejscem, w którym można było odetchnąć, uspokoić się. Dwór tętnił życiem, wypełniony był radością, miłością. Widać w nim było gospodarską rękę i bardzo zachęcał do odwiedzin.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napisz opis dworu w Soplicowie .Pan Tadeusz -Adam Mickiewicz.Minimum 15 linijek .Zgóry dziękuje.

Napisz opis dworu w Soplicowie .Pan Tadeusz -Adam Mickiewicz.Minimum 15 linijek .Zgóry dziękuje....

Język polski

Opis dworu w Soplicowie "Pan Tadeusz".

W Soplicowie stal dwór szlachecki. Wznosił się on w lesie na niewielkim pagórku, nad brzegiem potoku. Zbudowany był z drzewa i był podmurowany. Z daleka widać było pobielane ściany. Koło dworu rosła topola. Dom nie był duży, ale zadbany...

Język polski

Opis dworu w Soplicowie "Pan Tadeusz"

Dwór w Soplicowie położony był na niewielkim pagórku, nad brzegiem ruczaju. Z jednej strony otaczał go brzozowy gaj, a z drugiej rozpościerały się pola uprawne, na których można było zauważyć sprzęt rolniczy. Obok domu stała stodoła...

Język polski

Opis dworku w Soplicowie "Pan Tadeusz"

Miejscem akcji „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza jest niewielki dworek w Soplicowie na Litwie. Należy on do rodziny Sopliców. Jego obecnym gospodarzem jest Sędzia - starszy mężczyzna, wdowiec, stryj tytułowego bohatera.

Dworek Sop...

Język polski

Opis dworu w Soplicowie "Pan Tadeusz".

Soplicowski Dwór w epopei Mickiewicza przedstawiony jest jako arkadia, miejsce, do której zawsze się wraca, w którym panuje szczęście i dostatek, a patriotyzm jest najwyższą wartością. Był malowniczo położony nad brzegiem ruczaju, na ni...