Charakterystyka Andrzeja Radka "Syzyfowe prace"

Charakterystyka Andrzeja Radka. Dostałem za nią 6, zdobyłem 19/20 punktów w systemie oceniania prac (jak na teście gimnazjalnym). Pisana wg. punktów:
1. Opis postaci
2. Opis wyglądu
3. Cechy charakteru w wybranych sytuacjach
4. Opinia innych o bohaterze
5. Moja własna opinia o bohaterze z uzasadnieniem wyboru.


Andrzej Radek jest postacią z powieści Stefana Żeromskiego pt. "Syzyfowe prace". Radek urodził się na wsi Pajęczyn Dolny i był synem fornala. Wychował się w biednej analfabetycznej rodzinie i żył w warunkach, które poniżyłyby normalnego człowieka.

Pełen wygląd Andrzeja Radka nie został opisany, jednak wiemy, że chodził on w podartych ubraniach często boso, aby do reszty nie zniszczyć jedynego obuwia.

Radek od początku swojego życia miał niekomfortowe warunki. Był samodzielny, gdyż w dzieciństwie zdany był tylko na siebie. Był pracowity, już jako dziecko pasał gęsi, a następnie został świniopasem. Był bardzo ruchliwy, ciekawy świata i sprytny. Lubił dziecięce zabawy. Posiadał zdolności komika i umiał rozbawiać ludzi. Miał silną wolę i twardy charakter. Umiał, mimo wyzwisk kolegów uczyć się i normalnie funkcjonować. Miał doskonałą pamięć i był zdolny. Nie miał problemów z nauką, co więcej udzielał korepetycji słabszym uczniom, co świadczyło o jego szlachetności i akceptacji innych. Czasem bywał bezradny i zdany tylko na siebie np. gdy o mało nie został usunięty ze szkoły za pobicie Tymkiewicza, świadczyło to o jego odwadze lecz niestety również o lekkomyślności. Mocną stroną jego charakteru było umiejętne wychodzenie z kłopotliwej sytuacji. W przeciwieństwie do niektórych uczniów ze szkoły miał duże poczucie przynależności do narodu polskiego. Był patriotą w pełnym tego słowa znaczeniu, gdyż gotów był oddać życie za ojczyznę. Był również szczery, otwarty, uczuciowy-imponował pracowitością. Doskonale potrafił zrozumieć cierpienie innych.

Rówieśnicy śmiali się z wyglądu Andrzeja Radka. Marcin Borowicz doceniał pomoc Radka w wielu trudnych sytuacjach. Marcin był mu wdzięczny. Andrzej miał również kolegów, którzy go akceptowali, byli to ci którym udzielał korepetycji. Każdy z nauczycieli nie lubił Andrzeja, gdyż trudno było go zrusyfikować oraz dlatego, że miał swoje niezmienne zdanie.

Moim zdaniem Andrzej Radek był wspaniałym patriotą, umiejącym docenić to co ma. Uważam, że koledzy niesłusznie nabijali się z niego, ponieważ nie znali jego dobrego charakteru, a po wyglądzie ludzi nie powinno się oceniać.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Andrzeja Radka "Syzyfowe Prace".

Andrzej Radek urodził się w Pajęczynie Dolnym. Pochodził z bardzo ubogiej rodziny. Jego rodzice byli analfabetami. Żyli w warunkach urągających ludzkiej godności. Zanim zaczął się uczyć zajmował się wypasem zwierząt, cyt. "zosta�...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Marcina Borowicza i Andrzeja Radka "Syzyfowe prace".

Marcin Borowicz oraz Andrzej Radek byli dobrymi kumplami lecz nie zawsze. W znacznym stopniu różnili się od siebie. Pierwszy z nich- pochodził z zamożnej rodziny, którzy byli właścicielami małej wioski: Gawronek. Zapoznajemy się z nim w dn...

Język polski

Charakterystyka Marcina Borowicza - "Syzyfowe prace" S. Żeromskiego.

Charakterystyka Marcina Borowicza

Marcin Borowicz to główny bohater powieści Stefana Żeromskiego pt. ?Syzyfowe prace?. Chłopiec pochodzi ze zubożałej szlacheckiej rodziny mieszkającej we wsi Gawronki, która straciła sporą częś...

Język polski

Charakterystyka Andrzeja Radka i Marcina Borowicza - "Syzyfowe Prace".

Głównymi bohaterami książki Stefana Żeromskiego "Syzyfowe Prace" byli Marcin Borowicz i Andrzej Radek. Chłopców tych wiele łączyło, jednakże wiele dzieliło. Pierwszy raz ich drogi przecięły się w gimnazjum w Klerykowie. Jedn...

Język polski

Charakterystyka Marcina Borowicza, Andrzeja Radka i Bernarda Zygiera, "Syzyfowe prace" Stefan Żeromski.

Głównymi bohaterami książki ,,Syzyfowe prace? jest trójka chłopców, uczących się w gimnazjum w Klerykowie: Marcin Borowicz, Andrzej Radek i Bernard Zygier.
Marcin pochodził z ubogiej, szlacheckiej rodziny z Gawronek. Bardzo przywiąz...