Czy wolność słowa oznacza, że możemy mówić i pisać wszystko i wszędzie?

Na początku wypracowania chciałabym napisać na temat zasady wolności słowa, który znalazłam w internecie

Wolność słowa, podstawowe prawo człowieka, odnoszące się do możliwości swobodnego wypowiadania swoich poglądów, łączona jest z reguły z prawem do informacji.
Wolność słowa zagwarantowana jest w ustawodawstwie poszczególnych państw demokratycznych i w dokumentach międzynarodowych, m.in. w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych, Konwencji Praw Dziecka, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Deklaracji Podstawowych Praw i Wolności.
Stwierdza się w nich zgodnie, że każda jednostka ma prawo do wolności poglądów i wypowiedzi, prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz nieskrępowaną swobodę poszukiwania i rozpowszechniania informacji oraz idei, bez względu na granice państwowe, w formie ustnej, pisemnej bądź za pomocą druku, w postaci artystycznej bądź z wykorzystaniem każdego innego środka przekazu.
Mówi nam ona jasno, że jest to prawo każdego człowieka, dzięki któremu możemy wyrażać swoje własne poglądy, racje, a także że mamy prawo do otrzymywania prawdziwych informacji w środkach masowego przekazu( radiu, telewizji). Czy więc obowiązuje ona we wszystkich przypadkach?
Oczywiście , że nie! Myślę, że osoby dorosłe i my (w końcu już mamy po 15 lat) powinny wiedzieć kiedy prawo to przestaje obowiązywać. Jeśli stoimy w tłumie to czy możemy nagle ni z tego ni z owego zacząć rzucać obelgi w kierunku innych osób? Hmm....może to wyda się dziwne ...ale NIE. Pomyślmy o innych ludziach.. Czy oni chcą słuchać naszych komentarzy? W ich sytuacji także obowiązuje jakieś prawo.. NIETYKALNOŚCI OSOBISTEJ. Nie możemy zacząć ich wyzywać! To jest łamanie prawa. Wystarczy się „zamienić w tą osobę”...co byśmy zrobili w tej chwili? Gdybyśmy byli starsi podeszlibyśmy pewnie do Pana ze straży miejskiej i powiedzieli o tym jak nas wyzwał Pan w czerwonych okularach. Jednak nie mamy jeszcze 18 lat i takie sprawy powinni załatwiać rodzice (nie chodzi tu o to, że byśmy nie umieli , ale o to że oni są za nas odpowiedzialni) więc opowiedzielibyśmy im o tym zdarzeniu, a oni pewnie pognali by do tego osobnika i się spytali czemu tak mówił? Więc wzbudza to oburzenie, gdy pozwalamy swojemu językowi powiedzieć za dużo.. Musimy pamiętać abyśmy szanowali dobre mienie innych osób a także prawo ale co też ważne zachowywali porządek publiczny. Musimy też zachowywać się odpowiednie do miejsca w którym jesteśmy...czy w kościele wypada krzyczeć w niebogłosy? Czy w muzeum możemy podawać się za przewodnika i mówić że wszystkie eksponaty zostały skradzione z innego muzeum? Nie możemy...a czemu? W przypadku drugim...podajemy ludziom fałszywe informacje, które mogą wywołać naprawdę dużo zamieszania. Wystarczy, że dowie się o tym dyrektor muzeum wtedy zostaniemy podani za sądu za przekaz fałszywych informacji a przy okazji podawanie się za inną osobę...Czy możemy napisać na murze :”Ludzi niedługo ktoś okrutnie zabije, jeśli chcesz temu zapobiec zabij się tu i teraz” Jakby ktoś w to uwierzył ciekawe jakbyś się czuł...wiedząc że przez swoja głupotę ktoś stracił życie...poza tym może to wywołać u niektórych zamęt... ale czy to Twój mur?
Jeśli tak to pisz sobie na nim co chcesz... jeśli należy do strefy publicznej, zostaw go w spokoju!!! Wydaje mi się że człowiek który ma trochę rozumu w głowie wie kiedy podlega prawu a kiedy je łamie...Przypomniała mi się piosenka zespołu „Pudelsi” która ma tytuł „Wolność Słowa” , jest ona określana jako” satyryczna kronika wydarzeń „ parapolitycznych ” wymieniane są w niej nazwiska polityków podanych na podstawie dziecinnej wyliczanki „trąf trąf misia bela” w różnych konfiguracjach. Czy jej celem jest rozbawienie publiczności? Zapewne tak... ale czy tylko? Na teledysku muzyk z tej grupy jest dziennikarzem który czyta to wszystko ze swoich notatek...Czy nie mówi nam ona o tym ,że zasada wolności słowa jest zbyt „luźna” ponieważ muzycy mogą pisać o innych osobach zupełne bzdury, czy też może „nie posiada luzu” i grupa chce nam pokazać jak powinno być. Nie wiadomo, w każdym razie jest to naśmiewanie się z całej polityki...myślę ,że rzeczywiście w sposób śmieszny. Zastanawia mnie fakt, czy jeśli mamy prawo do tajemnic, czy zdradzając komuś powierzoną np.: przez koleżankę tajemnicę nie łamiemy w pewien sposób także tej zasady wolności słowa...chyba tak, ponieważ powiedzieliśmy o czymś o czym nie mieliśmy prawa nawet wspomnieć...Jak widać nie tylko dorośli łamią prawa ale my także, czasami nieświadomie. Ale jak wiadomo nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem- (oczywiście nikt nie poda nas do sądu z tego powodu) więc już od młodości powinniśmy się nim trochę zainteresować , aby później uniknąć problemów. Jeśli w naszym kraju przestrzegana jest tolerancja religijna to nie możemy poszerzać nienawiści np.: do muzułmanów, w sumie jest to nasze zdanie na temat wyznania ale prawa tak są tak skonstruowane ze żadne z nich na siebie nie nachodzi i trzeba się przystosować do nich równomiernie...(wolność słowa & tolerancja religijna).
Wolność słowa, nie oznacza że możemy mówić tyle, aż nam zabraknie śliny i o tym co chcemy....oznacza ona że w rozsądny możemy wyrazić swoja opinię, która będzie brana pod uwagę ale nie koniecznie zostanie uznana za właściwą.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Kronika gala anonima

NAJPIERW PRZEDMOWA
Ponieważ na rozległych obszarach świata królowie i książęta dokonują nader wielu czynów godnych pamięci, które z powodu niechęci i niedbałości, a może nawet z braku ludzi uczonych, okrywa milczenie - uznaliśmy ...

Historia

Starożytna Grecja.

Historia

Kultura i życie codzienne starożytnej Grecji

Starożytna Grecja zawsze budziła i budzi zainteresowania ludzi. Zainteresowania te były i są spowodowane dokonaniami kulturowymi, historycznymi oraz cywilizacyjnymi (jakż...

Historia

Starożytna Grecja - wierzenia, filozofowie, życie codzienne, teatr oraz sztuka.

Historia

Kultura i życie codzienne starożytnej Grecji

Starożytna Grecja zawsze budziła i budzi zainteresowania ludzi. Zainteresowania te były i są spowodowane dokonaniami kulturowymi, historycznymi oraz cywilizacyjnymi (jakż...

Język polski

Gramatyka

Części mowy

Czasownik
Czasownik jest odmienną i samodzielną częścią mowy, nazywającą czynności lub stany (czytać, spać). Różni się od innych wyrazów tym, że ma wiele form, w tym część nieodmiennych. Najczęściej spo...