Tlenki

1. Występowanie :

Większość tlenków występuje w postaci gazowej. Występują na Ziemi w atmosferze otaczającej naszą planetę. Niektóre z nich to substancje stałe jak np. dwutlenek krzemu ( krzemionka ), tlenek wapnia (wapno palone ) - sypki biały
proszek.
2. Podział :

Właściwości chemiczne tlenków są bardzo zróżnicowane. Na podstawie ich zachowania się w stosunku do kwasów, zasad i wody można tlenki podzielić na cztery grupy:

1. Tlenki zasadowe, czyli tlenki reagujące z kwasami, a nie reagujące z zasadami. W reakcji z kwasem powstaje sól, np.:
Na2O + H2SO4  Na2SO4 + H2O
CaO + 2HClaq  CaCl2 + H2O
Tlenki zasadowe są tlenkami metali, co bynajmniej nie oznacza, że każdy tlenek metalu jest zasadowy. Tlenki zasadowe, zwane również bezwodnikami zasadowymi, najczęściej reagują z wodą tworząc wodorotlenki o charakterze zasadowym.:
Na2O + H2O  2NaOH
CaO + H2O  Ca(OH)2
Podobnie zachowują się tlenki innych metali z grup 1 i 2. Natomiast zasadowe tlenki metali pozostałych grup na ogół nie reagują z wodą (CrO, MnO).
2. Tlenki kwasowe, czyli tlenki reagujące z zasadami, a nie reagujące z kwasami. Do najważniejszych tlenków kwasowych należą: SO2, SO3, N2O3, N2O5, P2O5, CO2, SiO2, CrO3, Mn2O7 .
W reakcji tlenków kwasowych z zasadami powstają sole:
SO3 + 2NaOH  Na2SO4 + H2O
CO2 + 2KOH  K2CO3 + H2O
Tlenki kwasowe są na ogół tlenkami niemetali, chociaż spotyka się tlenki kwasowe wśród tzw. wyższych tlenków metali, tzn. tlenków, w których metale wykazują wyższą wartościowość (CrO3, Mn2O7).
Tlenki kwasowe , zwane również bezwodnikami kwasowymi (bezwodnik kwasowy jest tlenkiem, w którym wartościowość niemetalu odpowiada wartościowości tego niemetalu w cząsteczce kwasu), najczęściej reagują z wodą tworząc kwasy tlenowe:
H2O + SO2  H2SO3
H2O + SO3  H2SO4
Nie jest to jednak regułą. Na przykład dwutlenek krzemu SiO2 (bezwodnik kwasu krzemowego H2SiO3) z wodą nie reaguje.
Tlenki kwasowe reagują z tlenkami zasadowymi tworząc sole:
CaO + CO2  CaCO3
3. Tlenki amfoteryczne, czyli tlenki reagujące zarówno z zasadami jak i z kwasami.
Produktem każdej z tych reakcji jest sól, inna w przypadku rozpuszczania w kwasie , a inna przy rozpuszczaniu w zasadzie:
ZnO + H2SO4  H2O + ZnSO4
ZnO + 2NaOH  H2O + Na2ZnO2
Sól tworząca się w reakcji z kwasem zawiera resztę kwasową tego kwasu, a sól tworząca się w reakcji z zasadą zawiera w reszcie kwasowej atom pierwiastka (w tym przypadku cynku), który tworzył przed reakcją tlenek amfoteryczny. tlenki amfoteryczne na ogół nie reagują z wodą.
4. Tlenki obojętne, czyli nie reagujące ani z kwasami, ani z zasadami. Jest to nieliczna grupa tlenków, wśród których można wymienić dla przykładu tlenek węgla CO i tlenek azotu NO. Tlenki tego typu mogą rozpuszczać się w wodzie na zasadzie rozpuszczalności fizycznej (wymieszania), ale z wodą nie reagują, nie są bezwodnikami kwasowymi ani zasadowymi.

Oprócz spotykanego najczęściej i opisanego wyżej podziału na tlenki zasadowe, kwasowe, amfoteryczne i obojętne, tlenki dzieli się też na tlenki metali i tlenki niemetali. Podział ten można rozszerzyć dzieląc każdą z tych grup na tlenki zasadowe, kwasowe, amfoteryczne i obojętne z tym, że nie są znane obojętne tlenki metali i zasadowe tlenki niemetali.
3. Budowa :
Budowa zależy od wartości elektroujemności pierwiastka łączącego się z tlenem.
Tlenki metali grup 1,2 i 13 mają wiązania jonowe co spowodowane jest dużą
Różnicą elektroujemności między metalem a tlenem. W dalszych grupach zaczyna przeważać kowalencyjny charakter wiązania. W tlenkach litu ( Li2 O ), berylu ( BeO ) obserwujemy wzrost jonowości – wiązania jonowe, natomiast w tlenku boru ( B2O3 ), dwutlenku węgla ( CO2 ), tlenku azotu ( N2O5 ) oraz fluoru ( OF2 ) wzrost kowalencyjności – wiązania kowalencyjne spolaryzowane. Podobnie tlenek sodu ( Na2O ), magnezu ( Mg2O ) i glinu ( Al2O3 ) – wiązania jonowe, natomiast krzemu ( SiO2 ), fosforu ( P2O5 ), siarki ( SO3 ), chloru
(Cl2O7 ) – kowalencyjne spolaryzowane.
Kryształy jonowych tlenków metali zbudowane są z kationów metalu i dwuuje-
mnych anionów tlenkowych O2-.
Kryształy jonowych tlenków metali zbudowane są z kationów metalu i dwuuje-
mnych anionów tlenkowych O2-.

Tlenki niemetali mają wiązania kowalencyjne spolaryzowane ponieważ elektroujemność niemetali zbliżona jest do elektroujemności tlenu.

4. Nazewnictwo :

Nazwy systematyczne tworzy się jednym z dwóch systemów.
1. Systemem przedrostków liczebnikowych (dwu-, trój-, cztero- itd.), które odpowiadają wartościom indeksów stechiometrycznych (przedrostek jedno- można opuścić); nazwę pierwiastka podaje się w dopełniaczu formy rzeczownikowej (sodu, srebra, miedzi, a nie: sodowy, srebrowy, miedziowy);
2. System Stocka, przez podanie wartościowości (ściślej stopnia utlenienia) pierwiastka w postaci cyfry rzymskiej w nawiasie.
Tradycyjnie nazwy tlenków metali, szeroko rozpowszechnione w polskiej nomenklaturze (ale obecnie nie zalecane), zawierają końcówkę -owy lub -awy w nazwie metalu. Jeżeli tworzy dwa tlenki, to końcówkę -owy otrzymuje nazwa tlenku, w którym metal ten ma wyższą wartościowość, a końcówkę -awy stosuje się do nazwy tlenku, w którym metal ma niższą wartościowość, np.:

Cu2O tlenek miedziawy SnO tlenek cynawy
CuO tlenek miedziowy SnO2 tlenek cynowy

W przypadku gdy metal tworzy trzy lub więcej tlenków, nazwy ustalono indywidualnie dla każdego metalu zachowując ogólną zasadę: wartościowość metalu w tlenku z końcówką -awy w nazwie musi być niższa od wartościowości w tlenku z końcówką -owy.
Tlenki zawierające w cząsteczce wiązanie tlen-tlen noszą nazwę nadtlenków:

H2O2 (H-O-O-H) nadtlenek wodoru (systematycznie: dwutlenek dwuwodoru)

BaO2 Ba nadtlenek baru

5. Otrzymywanie :

Do najważniejszych sposobów otrzymywania tlenków należą:
1. bezpośrednia reakcja pierwiastka z tlenem, np.:
S +O2  SO2 2Cu + O2  2CuO
2. utlenianie tlenków (proces łączenia się z tlenem lub wzbogacanie w tlen związku już zawierającego tlen), np.:
2SO2 + O2  2SO3 2Cu2O + O2  4CuO
3. odtlenianie (redukcja) tlenków , np.:
MnO2 + H2  MnO + H2O
CO2 + C  CO
4. rozkład termiczny (wywołany ogrzewaniem) soli lub wodorotlenków, np.:
CaCO3  CaO + CO2
Cu(OH)2  CuO + H2O
Żaden z tych sposobów otrzymywania tlenków nie ma znaczenia ogólnego. Chcąc otrzymać dany tlenek, należy znaleźć w literaturze indywidualny sposób otrzymywania.

6. Właściwości :

Właściwości fizyczne.
Tlenki metali są zwykle ciałami stałymi o dość dużej gęstości i wysokich temp. topnienia (500 - 300oC). W wodzie nie rozpuszczają się. Jedynie tlenki litowców i berylowców reagują chemicznie z wodą. Tlenki niemetali to najczęściej gazy (CO, CO2, SO2, NO, NO2), rzadziej ciała stałe (SiO2, P2O5).

Właściwości chemiczne.
Właściwości chemiczne tlenków są bardzo zróżnicowane.

7. Zastosowanie niektórych tlenków :

dwutlenek azotu ( I/ ) NO2 - stosowany jako środek nitrujący, utleniający, katalizator, utleniacz paliw rakietowych, itd. , jest półproduktem do wytwarzania kwasu azotowego.

tlenek chromowy Cr2O3 – jako zielona farba mineralna o dużej trwałości, używany do barwienia na zielono szkła i glazury na porcelanie


tlenek krzemu SiO2 - drobnoziarnisty kwarc jest głównym składnikiem wielu minerałów, m.in. opalu, chalcedonu i agatu. Dwutlenek krzemu (piasek) jest stosowany do produkcji szkła, szkła wodnego, zaprawy murarskiej, cementu, wyrobów ceramicznych, emalii, form odlewniczych i innych. Jest również surowcem do otrzymywania krzemu i jego stopów. Kwarc jest
stosowany do wyrobu pryzmatów i soczewek w przyrządach optycznych. Piezoelektryczne własności kwarcu wykorzystuje
się m.in. w radiotechnice.
tlenek siarki ( /I ) SO2 - największe ilości SO2 są zużywane do produkcji kwasu siarkowego, pozatym znajduje zastosowanie do wybielania włókien, papieru, wełny i słomy, jako środek owadobójczy oraz jako konserwant
win i soków owocowych (symbol E 220).

Tlenek wapnia CaO - stosowany do wyrobu zaprawy murarskiej, cementu, w leśnictwie jako środek owadobójczy, do wyrobu karbidu, w metalurgii jako
dodatek szlakujący, w rolnictwie jako środek zmniejszający zakwaszenie gleby, w cukrownictwie (defekacja), w garbarstwie do odwłosienia skór, a także do oczyszczania gazów do zmydlania tłuszczów podczas produkcji stearyny i do wyrobu farb wapiennych.

tlenek węgla CO – służy do ogrzewania urządzeń przemysłowych

dwutlenek węgla CO2 - do produkcji suchego lodu





BIBLIOGRAFIA :

 Pazdro K. : Chemia dla kandydatów na wyższe uczelnie
 Sokalski, Miracki :Chemia nieorganiczna
 Bielański : Chemia ogólna i nieorganiczna
 Pawlaczyk J. : Powtórka z chemii dla kandydatów na wyższe uczelnie
 Szymtówna M. : Chemia nieorganiczna
 Gałecki, Michalski : Chemia ogólna nieorganiczna
 „ Internet ”

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Zanieczyszczenia gazowe atmosfery to A. tlenki węgla, tlenki siarki, tlenki azotu i popioły. B. tlenki węgla, tlenki siarki, tlenki azotu i sadze. C. tlenki węgla, tlenki azotu, tlenki siarki i metan. D. tlenki węgla, tlenki siarki, tlenki azotu i pył

Zanieczyszczenia gazowe atmosfery to A. tlenki węgla, tlenki siarki, tlenki azotu i popioły. B. tlenki węgla, tlenki siarki, tlenki azotu i sadze. C. tlenki węgla, tlenki azotu, tlenki siarki i metan. D. tlenki węgla, tlenki siarki, tlenki ...

Chemia

Tlenki, kwasy, sole, wodorotlenki - otrzymywanie, ich właściwości chemiczne i ich zastosowanie - tabelka


Tlenki

Kwasy

Sole

Wodorotlenki

Tlenki są to związki tlenu z innymi pierwiastkami.

Kwasy są to związki składające s...

Kosmetologia

Chemia Kosmetyczna- cz.1 Tlenki

Temat: tlenki

- tlenkami nazywamy związki chemiczne będące połączeniami tlenu z innymi pierwiastkami chemicznymi
- tlenki można otrzymać przez utlenianie pierwiastków, rozkład soli i wodorotlenków.
- Tlenki litowców (Na,...

Chemia

Prawda czy fałsz? a)Wszystkie tlenki metali są tlenkami zasadowymi. b)Niektóre tlenki mogą powstawać w wyniku reakcji analizy. c)Tlenki litowców są tlenkami zasadowymi d)Tlenki berylowców są tlenkami kwasowymi e)Wszystkie tlenki niemetali są tlenkam

Prawda czy fałsz? a)Wszystkie tlenki metali są tlenkami zasadowymi. b)Niektóre tlenki mogą powstawać w wyniku reakcji analizy. c)Tlenki litowców są tlenkami zasadowymi d)Tlenki berylowców są tlenkami kwasowymi e)Wszystkie tlenki nieme...

Chemia

Tlenki, otrzymywanie, właściwości

Tlenki

Tlenki to dwuskładnikowe związki tlenu z innymi pierwiastkami.

Wzór ogólny tlenków: XaOb

X - atom dowolnego pierwiastka, O - atom tlenu, a - ilość atomów pierwiastka X, b - ilość atomów tlenu

Naz...