„Zemsta” recenzja

„Zemsta” Fredry jest komedią opowiadającą o sporze dwóch szlachciców Rejenta Milczka i Cześnika Raptusiewicza o zamek, którego byli mieszkańcami, a dokładniej o przedzielający go mur.

Autor pomysł wziął od autentycznego sporu o zamek w Odrzykoniu w pierwszej połowie XVII w., natomiast akcja utworu rozgrywa się około wieku XVIII.

Bohaterów można na pierwszy rzut oka scharakteryzować po ich nazwiskach - Cześnik Raptusiewicz jest typem człowieka mało opanowanego o niepohamowanym temperamencie, Rejent Milczek to małomówny, cichy i skryty w swych niecnych planach samotnik, zaś nazwisko Papkina kojarzyć nam się będzie z kimś wygadanym.

Raptusiewicz chciał ożenić się dla majątku z Podstoliną, wdową po trzecim mężu. Jednak jak się później okazuje sama jest bez grosza przy duszy. Rejentowi chodzi tylko o zaszkodzeniu sąsiadowi, którego nienawidzi z całego serca. Gorącą problematykę komedii podsyca „zakazana” niczym Romea i Julii miłość Wacława i Klary. Muszą spotykać się potajemnie w obawie przed wykryciem. „Zemsta” kończy się szczęśliwie ślubem młodych i ugodą obu zwaśnionych stron.

Książka jest łatwa i przyjemna w czytaniu, jak przystało na komedię zawiera elementy humorystyczne i komiczne. Autor ukazuje szlachtę jako niemającą nic do roboty, oprócz wymyślania błahych powodów (spór o mur) do pojedynków, awantur, grupę społeczną. Moim zdaniem książka każdemu dostarczy wiele pozytywnych emocji i dobrej zabawy i ogólnie polecam, bo naprawdę warto ją przeczytać.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

„Zemsta” recenzja adaptacji filmowej.

Po przeczytaniu lektury Aleksandra Fredry "Zemsta" obejrzałam w domu adaptację filmu wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy, który w 2002 roku wyreżyserował komedię nosząca taki sam tytuł jak książka.

Jako odtwór...

Język polski

"Zemsta"-recenzja filmu

Akcja filmu "Zemsta" rozpoczyna się awanturą przy murze. W tej scenie biorą udział Rejent, który kazał naprawić mur i Cześnik niewyrażający zgody na odbudowę. Obydwoje zamieszkują zamek, podzielony zrujnowanym murem. Jest on przyczyną n...

Język polski

Zemsta - recenzja

od 4 października 2002 roku na ekranach kin można było obejrzeć film pt "Zemsta", który jest wierną adaptacją komedii Aleksandra Fredry o tym samym tytule.
W filmie zostały przedstawione dwa główne wątki: spor czesnika Raptusiewicza...

Język polski

Recenzja ,,Zemsta" A. Fredry (przedstawienie i ogół)

Zemsta, Recenzja
Zemsta, sztuka autorstwa A. Fredry jest mistrzostwem komedii. Utwór ten został napisany w 1834r. i od tego czasu nabawił się już wielu ekranizacji. Ja mam zamiar omówić wersje z 1972 reżyserii J. Swiderskiego.
Treś...

Język polski

Recenzja filmu pt. „Zemsta”.

Zemsta, Recenzja
Zemsta, sztuka autorstwa A. Fredry jest mistrzostwem komedii. Utwór ten został napisany w 1834r. i od tego czasu nabawił się już wielu ekranizacji. Ja mam zamiar omówić wersje z 1972 reżyserii J. Swiderskiego.
Treś...