Opis dworu w Soplicowie "Pan Tadeusz".

Soplicowski Dwór w epopei Mickiewicza przedstawiony jest jako arkadia, miejsce, do której zawsze się wraca, w którym panuje szczęście i dostatek, a patriotyzm jest najwyższą wartością. Był malowniczo położony nad brzegiem ruczaju, na niewielkim pagórku. Mały domek zbudowany z drewna na podmurówce świetnie pasował do otoczenia ciemnozielonych drzew, które kontrastowały z jego białymi ścianami. Z daleka sprawiał wrażenie solidnego i zadbanego. Otaczała go bogata w zboże okolica i starannie uprawiane pola, co dobrze świadczyło o gospodarzu. Prowadziła do niego zapraszająco otwarta brama.

Obok budynku stała wielka stodoła, a za nim znajdował się maleński ogródek, porznięty posypanymi piaskiem ścieżkami. Rano można było tu podziwiać barwne wschody słońca, a wieczorem głośne koncerty zwierząt. Ogródek czarował swoim skromnym drewnianym płotkiem, wonnymi zapachami, a nade wszystko trawą zieloną i szerokimi polami widocznymi w oddali.

Wewnątrz budynku znajdowały się dwie izby, w których stały rozmailte sprzęty pokryte obiciem. Sędzia starał się urządzić dom praktycznie i skromnie, dlatego powracający tu Tadeusz pamięta wszystkie meble jeszcze z dzieciństwa. Wiszące na ścianach portrety (Kościuszki i Rejtana) oraz zegar kurantowy grający Mazurka Dąbrowskiego na tyle zdradzają patriotyzm gospodarzy, że jeden z gości Soplicowa nazwał go "centrum polszczyzny". We dworku podawane były domowe potrawy i pyszna kawa. Posiłki odbywały się w określonym porządku i punktualnie, co świadczy o dobrej organizacji domowników. W domu tym dużą wagę przykładano też do obyczajów szlacheckich, Sędzia dbał o przestrzeganie zasad kultury i o oddawanie należnego szacunku ludziom ze względu na wiek, stan czy urząd.

To wszystko sprawiało, że soplicowski dwór wydawał się gościnny i przyjazny, oraz dawało świadectwo temu, że należy do polskiej rodziny szanującej tradycje. Myślę,że obydwa określenia - "arkadia" i "centum polszczyzny" - są trafne, gdyż to piękne, sielankowe miejsce było małą ojczyzną dla jego mieszkańców oraz istnym rajem dla wszystkich przejezdnych.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" streszczenie księgi I.

Adam Mickiewicz

„Pan Tadeusz”

I. Streszczenie.
Księga pierwsza: „Gospodarstwo”
Na pagórku, wśród wzgórz stoi dwór szlachecki. Drewniany, ale na podmurówce. Właśnie przybywa do niego Tadeusz ze szkół w Wil...

Język polski

"Pan Tadeusz" opracowanie.

PAN TADEUSZ" - A.Mickiewicz: "Pan Tadeusz" czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem. - A. Mickiewicz
Akcja utworu rozgrywa się na Litwie w latach 1811-1812, czyli w cza...

Język polski

"Pan Tadeusz" opracowanie.

Najwybitniejsze dzieło polskiego romantyka powstało w Paryżu, a praca nad nim trwała przez około dwa lata i została ukończona w 1834 roku. Pomysł "poematu sielskiego" zrodził się zapewne w okresie pobytu Mickiewicza w Wielkopolsc...

Język polski

"Pan Tadeusz" - opracowanie.

PAN TADEUSZ:
Spór o zamek - Sędzia Soplica wraz z majątkiem danym mu przez Targowicę, otrzymuje również zamek, o który toczy się spór między Horeszkami a Soplicami, gdyż Hrabia rości sobie do niego prawo. Kiedy już znudzony procesem...

Język polski

"Pan Tadeusz" opracowanie.

PAN TADEUSZ:
Spór o zamek - Sędzia Soplica wraz z majątkiem danym mu przez Targowicę, otrzymuje również zamek, o który toczy się spór między Horeszkami a Soplicami, gdyż Hrabia rości sobie do niego prawo. Kiedy już znudzony procesem...