Myślę, więc jestem - przemówienie

Drodzy przyjaciele
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad sensem istnienia? Wiele lat uczymy się i poznajemy świat, więc po co to wszystko. Niewątpliwie wielu z was zna osobę Kartezjusza. Jego sentencja „Cogito, ergo sum” jest uniwersalna i ponadczasowa. Wielu brało z niej inspirację przy pracy twórczej. Sam Kartezjusz tworząc ją mógł się zastanawiać nad znaczeniem słów Cycerona „Żyć to myśleć”.„Myślimy, więc jesteśmy”, a jak to odnosi się do naszych codziennych spraw, problemów zwykłego nastolatka.
Kartezjusz przyjął ,że aby myśleć trzeba istnieć ale niekoniecznie można istnieć i myśleć. Chciał przekonać nas byśmy nauczyli się rozumować i w pełni korzystać z życia. Na każdym kroku spotykamy zniewolenia które nas kuszą. Narkotyki , alkohol nie jednemu zniszczyły już życie. Są to dobra, luksusy które powinny nam pomagać. Morfina uśmierza ból ciężko choremu, alkohol jest smacznym napojem . Nawet w tych dwóch przykładach widać że mogą służyć dobru jeżeli się z nich rozumnie korzysta ,jeśli nie, można przestać istnieć , po prostu od nadużyć umrzeć, więc nawet w tak prostych przypadkach sprawdza się myśl Kartezjusza. Wasi rodzice to na pewno doświadczone osoby, kochają was i nie chcą by stało się coś wam złego. Nauczmy się korzystać z ich rad ,doświadczeń. Oczywiście wykorzystujmy także swoją własną wiedzę ,popełniajmy błędy ale miejmy z nich pożytek. Pamiętajmy że głupota nie zwalnia od myślenia.
Kto z was nie chciałby w przyszłości zostać dobrym lekarzem , politykiem? A czy zastanawialiście się by zostać dobrymi ludźmi? Myślę że to byłby wielki sukces. Można zrobić wielka karierę w świecie a niekoniecznie być szczęśliwym .Tylko człowiek mądry i odpowiedzialny będzie cieszył się z każdego dnia, z poświęceniem służył innym. Nie idźmy w życiu na łatwiznę. Starajmy się mądrze odróżniać dobro od zła. Trudno w dzisiejszych czasach walczyć w imię praw moralnych. Nikt nie chce być odrzucony za swoje opinie, ale pamiętajmy że ludzie którzy wyróżnili się w historii, potrafili walczyć z ciemnotą i bronić swojego zdania Trwajmy przy swoich ideach. Nie bądźmy oportunistami. Niech za przykład posłużą nam dzieci które często aż do bólu mówią to co myślą. Ich słowa są szczere, a nie napełnione fałszywą delikatnością. Wielkie myśli pochodzą z serca. Mówmy to co myślimy bo istniejemy i mamy do tego prawo.
Podsumowując te rozważania na temat myślenia posłużę się cytatem Izabeli Bielińskiej: „Życie nie jest prezentem który otrzymuje się w dniu urodzin. Z chwilą kiedy zaczynamy myśleć, staje się ono zobowiązaniem”. Powinnością naszą, młodego pokolenia jest tworzenia dobrego świata poprzez twórcze myślenie. Umiejmy korzystać z tego daru wiedząc, że możemy wpływać na nasze istnienie. Jesteśmy ludźmi i ten fakt zrzuca na nas wiele obowiązków. Pamiętajmy że nasze życie na pewno wpłynie na przyszłe pokolenia. Ustanawiając sens słów Kartezjusza w dzisiejszych czasach posłużę się deformacją : Myślmy , bo po to tu jesteśmy.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Myślę, więc jestem" - przemówienie

Koleżanki i koledzy,

Mam do Was pytanie. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad sensem istenia? Nad Waszymi problemami nie tylko w domu czy w szkole, ale także na ulicy? Zastanawialiście się, co tak naprawdę jest problemem wspólc...

Język polski

Matura ustna - opracowane pytania z Oświecenia.

Opracowane pytania na mature ustna (XVIII LO, Wrocław, 2002) - Oświecenie

OŚWIECENIE

Poprzednia epoka wywodziła swą nazwę od klejnotu, ich następcy wzięli nazwę od światła. I taka była filozofia nowej epoki: oświecenia...

Język polski

Przemówienie o emigracji.

Drodzy koledzy, koleżanki Pani profesor.

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat emigracji. Średnio co najmniej jeden członek rodziny wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy, lepszych zarobków. , Wybaczcie, ale to bez s...

Język polski

Przemówienie Antygony do mieszkańców Teb

Drodzy mieszkańcy Teb!

Dziękuję Wam wszystkim za przybycie. Zebraliście się tutaj, ponieważ chciałam zobaczyć Was po raz ostatni, powiedzieć wam kilka słów na pożegnanie i wytłumaczyć, czemu postąpiłam tak a nie inaczej.

Historia

Przemówienie w imieniu zwolennika reform w XVII-wiecznej Polsce

Szanowni Państwo, Drodzy Słuchacze!

Jestem tu, aby określić sytuację Polski w XVII wieku. Wszyscy doskonale wiemy, że z Polską w tym czasie nie było najlepiej. Chciałabym przedstawić mój punkt widzenia co do reform w Polsce.