Charakterystyka Adasia Cisowskiego głównego bohatera książki "Szatan z siódmej klasy"

Adam Cisowski, głowny bohater powieści Kornela Makuszyńskiego, uczęszczał do siódmej klasy gimnazjum męskiego w Warszawie. Chłopiec ten miał niezwykły dar do rozwiazywania zagadek. Uchodził w szkole za mistrza logiki, ponieważ sklejał z orawdziwą zręcznością niedopowiedziane słowa, ułamki zdarzeń, okruchy, szczątki i scalał to w jedną logiczną całość. Przyjaciele często zwracali sie do niego o pomoc w rozwikłaniu problemów. Adaś chętnie i bezinteresownie podejmował się tego. Młodszemu koledze pomógł znaleźć błąd w kasie rachunkowej szkolnego sklepiku. Ustrzegł w ten sposób od niesławy niewinnego ,, księgowego Dzięki wyjątkowej spostrzegawczosci Adaś wykrył sprawcę kradieży pióra. NIesamowitą pomysłowośc i inteligencje wykazał odkrywając tajemnicę skradzionych drzwi w majątku pana Iwo. Raz tylko Adaś wykorzystał swoje umiejetności do niezbyt chlubnych celów. Odkrył mianowicie metodę odpytyania uczniów stosowaną przez pana profesora historii i wtajemniczył w to kolegów. Kiedy nauczyciel dowiedział sie o podstępie Adama, nazwał go sztanem. Wygląd i usposobienie chłopca nie przypominały diabełka. Był w prawdzie nieco nieforemny, sprężysty i silny, ale lubił spokój i ciszę. Głos miał melodyjny i miękki. Nie unosił się gniewem. " Szatan " zawsze postępował szlachetnie. Umial uczciwie przyznać sie do winy i wziąśc na siebie całą odpowiedzialnośc. Dla nauczycieli i innych starszych od siebie osób, nawet tych, których nie darzył sympatią odnosił się życzliwie i z szcunkiem. Świadczy o tym jego zachowanie wobec fałszywego malarza. Koledzy lubili Adasia i liczyli się z jego zdaniem ponieważ był serdecznym przyjacielem. Potrafił dotrzymać słowa i tajemnicy. Nigdy nie brakowało mu odwagi i kosekwencji w działaniu. Uparcie dążył do celu wykorzystując [rzy tym umiejętności precyzyjnego i logicznego myślenia i wielką wyobraźnię. Moim zdaniem Adaś zasłuzył na popularność, jaką darzono go w szkole. Można o nim powiedzieć, że był to chłopiec z głową i charakterem Licze na NAJ ;)

Język polski

Charakterystyka Adasia Cisowskiego, głównego bohatera książki "Szatan z siódmej klasy"

Adaś Cisowski to główny bohater powieści K. Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. Był on uczniem warszawskiego gimnazjum, chłopcem dobrze zbudowanym i silnym. Posiadał nieco rozmierzwioną czuprynę i śmiałe, przenikliwe spojrzenie...