Parkowy zakątek - opis

Jesień to najpiękniejsza pora roku. W parkach jest wtedy bardzo kolorowo i przytulnie. Wielobarwne liście szturchane lekkimi podmuchami wiatru wyglądają jakby tańczyły, a korony drzew mienią się wieloma kolorami.
Leżąc pod takim drzewem, które jest niemal tak duże i rozłożyste jak baobab, mogłem zaobserwować wiele ciekawych sytuacji i zmian w zachowaniach mieszkańców tego zakątka związanych z jesienią.
Do dziupli w pniu drzewa nerwowo zbiegają się szare i brązowe wiewiórki, które krzątając się przygotowują zapasy na zimę. Bez obaw podchodzą do spacerowiczów prosząc o przysmaki. Na gałęziach ?baobabu? zamieszkują różnorodne ptaki, które szykują się do odlotu do ciepłych krajów, gdyż w zimie mogą zamarznąć.
Z tego zakątka widać dzieci zbierające w okolicach żołędzie i kasztany, z których potem robi się ludziki i zwierzątka, a także starsze osoby, które poszukują dzikich pieczarek czy ?zajączków?.
Za kilka dni widok trochę się zmieni. Drzewa stracą wszystkie kolorowe liście. Spadną one na pożółkły trawnik lub porwie je coraz to mocniejszy wiatr. Kasztany i żołędzie , które wcześniej opadły na ziemię i które dzieci zbierały do swych plecaków zniknął gdzieś w dziuplach wiewiórek. Reszta owoców otuli się białym ,śniegowym kożuchem. Zniknął grzyby, których teraz jest tu pod dostatkiem.
Parkowe zwierzęta kończą przygotowania do snu zimowego, niektóre ptaki odlatują już w stronę życiodajnej rzeki- Nilu, niektóre jednak będą kończyć trasę na Rodos, Thasos, czy na Krecie. Żuczki znoszą już do domków kamienie, biedronki zaś szukają wśród niegdyś pięknego kolorowego dywanu, teraz między szczątkami trawy ostatniego źdźbła, na którym mogłyby spędzić zimę.
Opadają ostatnie liście. Na ziemi pojawia się biały puch. Z gałęzi ?baobabu? zwisają niczym dawne liście bezbarwne, zimne sople lodu, które podczas wiatru opadają w ?pierzynkę? ze śniegu.
Jesień, pora zbiorów i przygotowań minęła. Zwierzęta zasnęły, a ptaki doleciały do Grecji i Egiptu. Teraz należy czekać aż nadejdzie wiosna i znów pojawić się w tym przepięknym zakątku , położyć się pod rozłożystym ?baobabem? ??.

Dodaj swoją odpowiedź
Turystyka i rekreacja

Beskid Sądecki

CHARAKTERYSTYKA FIZYCZNO-GEOGRAFICZNA

Beskid Sądecki to obszar między doliną Dunajca na zachodzie, a doliną Kamienicy Nawojowskiej na wschodzie. Od południa ogranicza go granica państwa biegnąca częściowo doliną Popradu, rozdziel...