Pieniądz
PIENIĄDZ - Jest powszechnie akceptowanym środkiem wymiany dóbr i usług oraz miernikiem ich wartości. Pełni role ekwiwalentu.
Historia pieniądza - Już w III w p.n.e. w starożytnym Egipcie zaczęto używać pieniędzy w formie metalowych sztab. Podobne pieniądze pojawiły się w Chinach. Starożytny system monetarny oparty był na złocie, srebrze lub miedzi. Wartość pieniądza równa była równa wartości kruszcu użytego do wyrobu monety. W swej wielowiekowej historii pieniądz podległ ewolucji pozwalającej wyodrębnić, w zależności od jego zewnętrznej postaci i zasad funkcjonowania.
Etapu jakie przeszła to:
1) Pieniądz towarowy
2) Pieniądz kruszcowy
3) Pieniądz papierowy
4) Pieniądz bezgotówkowy
1) Pieniądz towarowy - Pierwotna forma pieniądza powstała przez wyłonienie się spośród wszystkich bezpośrednio na siebie wymienianych dóbr, takich które ze względu na swoją przydatność w zaspokajaniu potrzeb były częściej niż inne przedmiotem wymiany i chętniej były przez wszystkich przyjmowane.
2) Pieniądz kruszcowy - Był formą pieniądza towarowego. Powstał wskutek wyparcia przez kruszce (srebro, złoto, miedz) innych towarów pełniących funkcję pieniądza. Były trwałe, niewielkiej wielkości i niewielka waga przedstawiała dużą wartość. Można je było dzielić na dowolne jednostki, nie wymagały specjalnych środków transportu i specjalnych warunków przechowywania. Pieniądz kruszcowy początkowo miał formę nieregularnych bryłek, które trzeba było każdorazowo ważyć. Później nadawano im kształt płytek, sztabek, krążków lub wieloboków.
3) Pieniądz papierowy - Niewymienialna na złoto postać pieniądza, którego wartość nominalna nie zależy od wartości materiału z którego został wykonany. Banknot był początkowo potwierdzeniem depozytu złotych lub srebrnych monet złożonych u złotnika. Obecnie w większości krajów pieniądz papierowy nie ma powiązania z kruszcem.
4) Pieniądz bezgotówkowy - Pieniądz bankowy. Forma pieniądza występująca jedynie w postaci zapisów na bankowych rachunkach depozytowych
Obecnie spotykamy następujące formy pieniądza:
1) Pieniądz gotówkowy - Występuje w postaci pieniądza papierowego, lub metalowego czyli bilonu.
2) Pieniądz bezgotówkowy - Inaczej pieniądz bankowy lub rozliczeniowy. Są to depozyty ulokowane na rachunkach bankowych, które umożliwiają rozliczenie pomiędzy posiadającymi je jednostkami. Zaliczyć tu możemy także pieniądz elektroniczny (karty płatnicze)
3) Czek - Może pełnić role pieniądza. Wystawienie czeku wymaga dysponowanie odpowiednim pokryciem bankowym.
Funkcje pieniądza
1) Pieniądz jest miernikiem wartości - Za pomocą ceny towaru pozwala różnorodne towary sprowadzić do porównywalnych, wyrażając ich wartość w tych samych jednostkach.
2) Środek cyrkulacji - Pośredniczy w transakcjach, w których następuje wzajemne przekazanie towaru i pieniądza między ich uczestnikami.
3) Środek tezauryzacji - Gromadzenie rezerw, skarbu.
4) Środek płatniczy - W sytuacji regulowania zobowiązań typu płatniczego.