Charakterystyka Andrzeja Radka - bohatera "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego

Andrzej Radek jest jednym z bohaterów "Syzyfowych prac", powieści napisanej przez Stefana Żeromskiego. Urodził się w Pajęczynie Dolnym jako syn fornala. Pochodził z bardzo ubogiej rodziny. Jego rodzice byli analfabetami. Żyli w warunkach urągających ludzkiej godności. Zanim zaczął się uczyć, zajmował się wypasem zwierząt, cyt. "został powołany do pilnowania przede wszystkim gąsiąt, a w następstwie maciory z prosiętami".

Ubiór szkolny Jędrka był bardzo ubogi. Nie stać go było na nowy mundurek, więc przefarbował starą kapotę na granatowo. Czapka była poplamiona. Buty Andrzeja miały wysokie obcasy z podkowami i były żółte, dlatego chłopiec chował cholewy pod drelichowymi spodniami. Na kołnierzyku w miejscu, gdzie miał się znajdować srebrny galonek, przyszyta była tania tasiemka. Guziki od mundurka były płaskie i wytarte, przez co nie miały już swego srebrnego blasku.

Andrzej był spokojnym i oschłym w kontakcie z kolegami chłopcem. Stronił od towarzystwa, które zresztą kpiło sobie z niego i docinało mu na każdym kroku z powodu nędznego ubioru i chłopskich manier, cyt. „W klasie żaden z kolegów nie zbliżył się do niego, lecz owszem wszyscy go szykanowali.” Hardy ale i powściągliwy Radek starał się nie zwracać uwagi na ich zaczepki. Raz tylko, tak bardzo się zdenerwował po złośliwej prowokacji Tymkiewicza, że uderzył go w twarz. Wyrzucony ze szkoły uważał, że stracił sens i cel życia. Na szczęście w powrocie do klasy pomógł mu Marcin Borowicz. Odtąd byli najlepszymi przyjaciółmi. Kiedy Jędrek potrzebował pomocy, mógł na niego liczyć.

Andrzej zyskał chęć do nauki dzięki bezinteresownemu nauczycielowi - Paluszkiewiczowi, zwanemu Kawką. Ten sprawił, że chłopiec chciał poszerzać swoją wiedzę, by w końcu wyrwać się ze swojego środowiska. Cyt. "Kawka sam nie widział, kiedy urwisa nauczył doskonale czytać, tak się to stało prędko". Radek pierw uczęszczał do progimnazjum w Pyrzogłowach, następnie do szkoły w Klerykowie.

Kiedy chłopiec został uczniem gimnazjum, ciężko pracował, gdyż oprócz tego, że sam się uczył, to jeszcze udzielał korepetycji. Mógł liczyć tylko na siebie i swoje umiejętności. Podchodził do nauki poważnie, dużo i chętnie się uczył. W Klerykowie dał się poznać jako uczeń całkiem dobry, chociaż poziom nauczania był wysoki jak na jego obecny stan wiedzy. Wrodzona inteligencja i chłopski upór zrobiły swoje - szybko nadrobił braki i stał się bardzo wybitnym uczniem. Jędrek był bardzo zdeterminowany w dążeniu do uzyskania wykształcenia i odmianie swojego losu. Był bardzo pracowity.

Lubił czytać książki, szczególnie polskich poetów, m.in.: Mickiewicza, Słowackiego, Kochanowskiego. Lubił chodzić na tzw. "spotkania na górce" u Marcina Gontali i rozmawiać z kolegami. Jego pasją była oczywiście nauka, chociaż jest to zajęcie trudne i czasochłonne.

Radek miał świadomość rusyfikacji, mimo to nigdy nie uległ mechanizmom polityki rusyfikacyjnej. Szanował i kochał Polskę, za co go cenię.

Moim zdaniem Andrzej Radek jest postacią pozytywną i godną naśladowania. Trzeba było niezwykłej zawziętości i pracowitości, aby tak jak on samotnie pokonywać wszystkie trudności. Zasługuje na pełen podziw.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Marcina Borowicza, bohatera „Syzyfowych prac” S. Żeromskiego.

Marcin Borowicz jest głównym bohaterem "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego. Ojciec chłopca był ubogim szlachcicem. Posiadał małą wioskę Gawronki, położone blisko Klerykowa. Gdy rodzice chłopca zaczęli mieć kłopoty finansow...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Marcina Borowicza, Andrzeja Radka i Bernarda Zygiera, bohaterów „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego.

W powieści Stefana Żeromskiego ?Syzyfowe prace? możemy wyróżnić trzech kluczowych bohaterów. Są nimi trzej chłopcy, dorastający razem, którzy na co dzień muszą borykać się z niełatwymi problemami; Marcin Borowicz, Andrzej Radek oraz ...