Co to jest historia?

HISTORIA


Słowo historia pochodzi z języka greckiego i oznacza "opowieść o dawnych wydarzeniach". Historia jako nauka bada i opisuje przebieg wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. W wydarzeniach tych brał udział człowiek, dlatego historia zajmuje się opisem tego, jak dawniej żyli ludzie, jak zdobywali pożywienie, jak budowali państwa, jak walczyli, jak oddawali cześć bogom itd. Badając fakty i wydarzenia z przeszłości, historia pozwala nam poznać przyczyny i skutki tego, co wydarzyło się kiedyś. Badaniem przeszłości i przekazywaniem wiedzy o niej zajmują się historycy.

Mądrzy ludzie używają często dwóch powiedzeń: "Historia jest nauczycielką życia" i "Historia lubi się powtarzać".

DZIEJE


Słowa dzieje używa się zamiennie ze słowem historia. W wydarzeniach tworzących dzieje Polski wzięło wiele pokoleń Polaków. Pokolenie to grupa ludzi w podobnym wieku. Badaniem powiązań między poszczególnymi pokoleniami w ramach jednej rodziny zajmuje się nauka zwana genealogią. Obrazowo przedstawia się te powiązania w formie drzewa genealogicznego, które pokazuje związki rodzinne. Każda rodzina składa się z wielu pokoleń, świadków ważnych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Wasi pradziadkowie byli świadkami odbudowy Polski po latach niewoli. Oni przeżyli również drugą wojnę światową. Dziadkowie prawdopodobnie uczestniczyli w likwidowaniu zniszczeń wojennych. Być może brali również udział w powojennej odbudowie Twojej miejscowości. Wasi rodzice obserwowali doniosłe zmiany, jakie zaszły w naszym kraju w ostatnich latach. Wy również jesteście świadkami tworzącej się historii.

ŹRÓDŁA


O tym, co działo się przed wiekami, mówią nam pozostałości minionych czasów, czyli źródła historyczne, z których czerpiemy wiedzę o przeszłości. Źródła możemy podzielić na dwie grupy:

Źródła pisane.
Należą do nich: spisy, listy, dokumenty, gazety, pamiętniki i kroniki. Od kiedy ludzie poznali pismo, zaczęli zapisywać wszystko to, co sami wiedzieli albo o czym opowiadali im inni. Szczególnie ważnym źródłem pisanym są kroniki, w których ważne wydarzenia, np. z życia państwa, zostały zapisane w kolejności ich występowania.

Źródła materialne.
Należą do nich: broń, ozdoby, ubrania, narzędzia, garnki, fotografie, filmy i wiele innych rzeczy, którymi ludzie posługiwali się w przeszłości. Są nim i także: domy, zamki, pałace i kościoły. Źródła materialne mówią nam o tym, jakich narzędzi używali kiedyś ludzie, jak się ubierali, jakie ozdoby nosili, jak wyglądali, gdzie mieszkali i co jedli.

Niektóre źródła materialne są gromadzone w muzeach lu w skansenach. Skanseny to muzea na wolnym powietrzu. Odtwarza sie w nich najczęściej wygląd miejsc zamieszkania ludzi sprzed wieków. W domostwach zachowane jest oryginalne wyposażenie, tak jakby ich mieszkańcy "przed chwilą" opuścili swe siedziby. Ważną rolę w odnajdywaniu i odczytywaniu źródeł materialnych odgrywają archeolodzy. Kopiąc w ziemi, odnajdują oni naszyjniki, monety, narzędzia itd. Informację o tym, gdzie prowadzić prace wykopaliskowe, historycy i archeolodzy znajdują w innych, odkrytych już źródłach historycznych pisanych i materialnych. Nie zawsze jednak dostępne źródła pozwalają dokładnie ustalić, co wydarzyło się w przeszłości. Dlatego naukowcy często przedstawiają tylko hipotezę - przypuszczenie, które wymaga sprawdzenia.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Czym jest historia - esej

Czym jest historia? Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. To pytanie może zadać sobie cały świat, każde państwo lub region, rodzina i pojedynczy człowiek. A każda z tych odpowiedzi może być inna, ponieważ różn...

Język polski

napisz: 1. Jaka jest historia narcyza? 2. Jak powstał strumień Kyane? 3. Jaka jest historia zamian pór roku? odpowiedz na wszystkie. jeśli nie odpowiesz na wszystkie punkty odpowiedź zostanie zgłoszona.

napisz: 1. Jaka jest historia narcyza? 2. Jak powstał strumień Kyane? 3. Jaka jest historia zamian pór roku? odpowiedz na wszystkie. jeśli nie odpowiesz na wszystkie punkty odpowiedź zostanie zgłoszona....

Muzyka

1. jaka jest historia powstania kolęd ? 2. jaka jest historia powstania kolędy cicha noc ?

1. jaka jest historia powstania kolęd ? 2. jaka jest historia powstania kolędy cicha noc ?...

Język angielski

Czy podszeba jest historia , warto uczyc sie historii jaka jest rola historii w życiu człowieka , czy historia jest potrzebna jest postrzegulnym ludziom i całym narodem

Czy podszeba jest historia , warto uczyc sie historii jaka jest rola historii w życiu człowieka , czy historia jest potrzebna jest postrzegulnym ludziom i całym narodem...

Język polski

'ktos mi kiedys powiedzial ze to smutna historia ale to nieprawda, to jest historia o odzyskaniu wolnosci' czy zgadzasz sie ze slowami autora powiesci? użyj co najmniej 3 argumentow.

'ktos mi kiedys powiedzial ze to smutna historia ale to nieprawda, to jest historia o odzyskaniu wolnosci' czy zgadzasz sie ze slowami autora powiesci? użyj co najmniej 3 argumentow....

Język angielski

1odpowiedz co to jest historia 2 wyjaśni czym różni się historia od baśni i legend 3opisz w jaki sposób historycy badają wydarzenia z przeszłości

1odpowiedz co to jest historia 2 wyjaśni czym różni się historia od baśni i legend 3opisz w jaki sposób historycy badają wydarzenia z przeszłości...