Mit o Syzyfie

Syzyf był królem Koryntu. Był ulubieńcem bogów, z tego powodu często bywał na górze Olimp. Pewnego razu, gdy wrócił z góry bogów, wydał huczną ucztę. Na niej zdradził boską tajemnicę. Drogo go to kosztowało – zapłacił życiem. Syzyf nie chciał wyjawić tajemnicy, ale jak to zrobił, musiał bronić się przed boską karą. Ułożył plan. Gdy leżał na łożu śmierci, prosił żonę, by nie urządzała pogrzebu i nie dawała mu obola.

Gdy trafił do podziemi, nie miał czym zapłacić za przeprawę Styksem. Żalił się na złą żonę, która nie pogrzebała go. Jego jęki dobiegły Hadesa. On znał Syzyfa i zaprosił go do siebie, by wysłuchać skarg. Syzyf opowiedział władcy o swej żonie. Hades ulitował się nad królem i wysłał go na Ziemię pod opieką Tanatosa.

Gdy dotarli na Ziemię, Syzyf poszedł swojego pałacu. Tam kazał związać „opiekuna”, z którym przybył. Tanatos został strącony do lochów skąd nie mógł zabijać ludzi. Trwało to kilka lat. Po jakimś czasie Hades zauważył, że ludzie nie przybywają do Tartaru. Przypomniał sobie, że dawno nie spotkał Tanatosa i Syzyfa. Kazał przeszukać wszystkie zakamarki Hadesu. Zbiegów tam nie było. Posłał Hermesa, aby przeszukał Ziemię.

Posłaniec znalazł Syzyfa na tarasie, kiedy ucztował ze swoim dworem, następnie Hermes udał się do lochu, by uwolnić Tanatosa. Bóg śmierci, kiedy wydostał się z lochów, zabił ludzi którzy znajdowali się w pałacu. Jego gniew sprawił, że umarło wiele więcej ludzi niż powinno.

Syzyf za swój postępek został ukarany – musiał wnosić głaz na górę. Gdy dochodził do szczytu, głaz spadał i tak to trwało wieczność. Syzyf po dziś dzień odbywa karę.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Najsłynniejsze mity z mitologii greckiej i symbolika (Mit o Dedalu i Ikarze, Mit o Syzyfie, Mit Kosmogoniczny, Mit o Stworzeniu Człowieka, Mit Trojański, Mit Tebański).

Najsłynniejsze mity z mitologii greckiej i symbolika (Mit o Dedalu i Ikarze, Mit o Syzyfie, Mit Kosmogoniczny, Mit o Stworzeniu Człowieka, Mit Trojański, Mit Tebański)....

Język polski

Z streszczenia mitu napisz odowiadanie Do wyboru Mit o Syzyfie Mit o Dedalu i ikarze Mit o jabłku niezgody Mit o Demeter i Korze Mit o Heraklesie  

Z streszczenia mitu napisz odowiadanie Do wyboru Mit o Syzyfie Mit o Dedalu i ikarze Mit o jabłku niezgody Mit o Demeter i Korze Mit o Heraklesie  ...

Język polski

Opisz : * Przynajmniej cztery przygody Odyseusza  * Mit o Prometeuszu * Mit o Syzyfie * Mit o przyznaniu  jabłka najpiękniejszej * Mit o Demeter i Korze

Opisz : * Przynajmniej cztery przygody Odyseusza  * Mit o Prometeuszu * Mit o Syzyfie * Mit o przyznaniu  jabłka najpiękniejszej * Mit o Demeter i Korze...

Język polski

Napisz, który mit podobał ci się najbardziej i dlaczego ( 10 zdan )Mit o Syzyfie :)

Napisz, który mit podobał ci się najbardziej i dlaczego ( 10 zdan )Mit o Syzyfie :)...

Język polski

W liście do kolegi streść mit grecki i zachęć do jego przeczytania. (Mit o Syzyfie) 8-11 zdań

W liście do kolegi streść mit grecki i zachęć do jego przeczytania. (Mit o Syzyfie) 8-11 zdań...

Język polski

W jakiej epoce zostały napisane: -mit o ikarze -mit o syzyfie ? Na już! Daję naj !

W jakiej epoce zostały napisane: -mit o ikarze -mit o syzyfie ? Na już! Daję naj !...