Bitwa o Atlantyk

Niemcy od początku wojny na Zachodzie próbowali przerwać dostawy morskie do Wielkiej Brytanii. To właśnie drogą morska zaopatrywany był przemysł brytyjski w niezbędne surowce i urządzenia, a ludność w żywność i produkty niezbędne do normalnego życia.

Już na początku wojny Wielka Brytania utraciła 677 statków. Było to znacznie więcej, niż mogłyby ich zbudować angielskie stocznie.

Sytuacja stała się jeszcze bardziej tragiczna po zajęciu przez Niemców portów francuskich nad Atlantykiem. Statki płynące do brytyjskich portów były niszczone przez statki i okręty podwodne z baz niemieckich w okupowanej Francji. W maju 1941r. Niemcy zwodowali nowoczesny okręt liniowy „Bismarck”. Już w pierwszym boju zatopił on angielski pancernik „Hood”. Po kilku dniach poszukiwań zespół okrętów brytyjskich wytropił i zatopił „Bismarck’a”.

Żegluga pomiędzy portami angielskimi a Ameryką i koloniami brytyjskimi nie została przerwana. Sprzymierzeni zaczęli organizować duże konwoje grupy statków handlowych, które płynęły do portów przeznaczenia pod ochroną okrętów wojennych. W odpowiedzi na te posunięcie niemieckie łodzie podwodne zaczęły atakować zespołowo różne części konwojów.

Nazwano to taktyką „wilczego stada”. Początkowo Brytyjczycy byli bezradni wobec ataków U-botów. Sprzymierzeni zatopili tylko 23 niemieckie okręty podwodne w ciągu całego 1941r.

Jeszcze w listopadzie 1942r. alianci stracili 150 statków o wyporności prawie 750tys. ton.

Przełom w bitwie o Atlantyk nastąpił w 1943r. do uzyskania przewagi przez Sprzymierzonych przyczynił się brytyjski system „Ultra”. Jeszcze przed wybuchem wojny polski wywiad odkrył tajemnicę budowy niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”.

W lipcu 1939r. przekazał on po egzemplarzu takiej maszyny wywiadom Anglii i Francji.

W 1942r. Anglicy złamali szyfr maszyny, którą nazwali „Ultra”. Teraz mogli bez trudu ustalać pozycje niemieckich łodzi podwodnych.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Bitwa o Atlantyk.

Początek Bitwy o Anglię.
Względna cisza, jaka ogarnęła Europę po upadku Francji, nie trwała długo. Hitler planował już operację ,,Lew Morski’’, inwazję na Wielką Brytanię.
Rozważano wszystkie warianty strategiczne niezbę...

Historia

Bitwa o Anglię

Agresja Niemiec na Wlk. Brytanię


Hitler wysunął wobec Anglii propozycję pokojową. Oferował gwarancję nienaruszalności Anglii w czasie wojny w zamian za uznanie statusu „quo” w Europie. Anglia odrzuciła tę propozycję, co s...

Historia

Bitwa o Anglię

Po zwycięstwie nad Francją Hitler zaoferował Wielkiej Brytanii pokój;uważał zresztą Anglików za rasę nordyckich panów i od dawna był pod wrażeniem wielkości i trwałości imperium brytyjskiego stworzonego przez Anglików.Wszakże sam tw...

Historia

Bitwa o Anglię

Bitwa o Anglię i walki na Atlantyku – Atak na Wielką brytanie miał odbyć się w dwóch fazach . W pierwszej lotnictwo niemieckie musiało wyeliminować z walki samoloty brytyjskie oraz zdobyć panowanie nad kanałem La Manche. Dopiero wówczas...

Historia

Polskie lotnictwo w Wielkiej Brytanii

Zarys działań polskiego lotnictwa
w Wielkiej Brytanii 1940 – 1945



W drugiej połowi września 1939 większa część polskich lotników znalazła się w Rumunii i na Węgrzech. Nie zrezygnowali oni z walki z hitlerowskim ...