Rola rodziny w życiu człowieka

Rodzina istnieje już niemal od najdawniejszych czasów. Jest pierwszą grupą, w jaką wstępujemy, gdyż następuje to w momencie przyjścia na świat. Dla młodego człowieka rodzina jest podstawowym elementem bez którego nie potrafiłby samodzielnie funkcjonować. Rozważają nasuwa się nam pytanie : jaką rolę pełni rodzina w życiu człowieka? Osobiście uważam, że spełnia ona wiele funkcji w życiu każdej osoby. Na potwierdzenie mojej tezy przytocze kilka agrumentów.
Po pierwsze, główną rolą rodziny jest chęć niesienia pomocy jej członkom. Każdy z nas boryka się z różnymi problemami. Czasami są one niewielkie, lecz tłumienie ich w sobie, może spowodować, że urosną do ogromnych rozmiarów, a wtedy ich rozwiązanie stanie się bardzo trudne. To właśnie rodzina pomaga nam w przezwyciężeniu naszych słabości. Dlatego też, najczęściej zwracamy się ze swoimi wątpliwościami do rodziców, gdyż wiemy, że w nich mamy największe oparcie. To oni są po to, by nas wysłuchać, udzielić nam rady, gdy coś źle robimy oraz cieszyć się razem z nami z sukcesów.
Następnym argumentem potwierdzającym moją tezę jest to, że rodzina wpływa na kształtowanie naszej osobowości. To czego nauczymy się w rodzinie pozostaje na całe życie. Rodzice są dla dziecka osobami znaczącymi, których młody człowiek pragnie naśladować. Przekazują nam swoją wiedzę, opartą na wcześniejszych doświadczeniach, co z kolei ma duży wpływ na postępowanie dziecka w przyszłości. Stosunki panujące w rodzinie i atmosfera codziennego życia kształtują wyobrażenie dziecka o stosunkach między ludzkich. Kontakt z najbliższymi osobami wywiera wpływ na nasz światopogląd, zachowanie i postępowanie.
Po trzecie, dzięki rodzinie zostaje zachowana ciągłość naszego istnienia. Celem większości małżeństw jest posiadanie potomstwa i stworzenia ciepłego ogniska domowego. Rodzina zapewnia ciągłość biologiczną społeczeństwa i przekazuje dziedzictwo kulturowe następnym pokoleniom.
Na zakończenie warto dodać, że rodzina pełni również funkcję opiekuńczą. Zapewnia utzrymanie niepracującym ich członkom - dzieciom, starcom czy chorym. Dzięki rodzinie mamy dach nad głową, zapewnione wyżywienie, a także spełnione nasze zachcianki. Rodzice w miarę swoich możliwości zaspokajają nas materialnie i dostarczają źródeł do rozwijania naszych zainteresowań.
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione argumenty, z całą pewnością stwierdzam, że rodzina jest najważniejszą wartością w życiu człowieka. Każdemu żyje się łatwiej i lepiej w grupie osób, w której mamy oparcie i jesteśmy zrozumieni. Wiadomo, że nie zawsze zgadzamy się z sobą, ale bez rodziny nie wyobrażam sobie mojego życia.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Rola rodziny w życiu człowieka i społeczeństwa w świetle znanych ci utworów literackich, filmów i własnych przemyśleń.

„ Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne,
Każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób”
L.N. Tołstoj

Rola rodziny w życiu człowieka i społeczeństwa w świetle znanych ci utworów liter...

Język polski

Rola rodziny w życiu każdego człowieka - rozprawka

Uważam, że rola rodziny w życiu każdego człowieka jest bardzo ważna. Fakt ten chcę udowodnić w mojej pracy.
Według mnie bohater książki Erica-Emmanuela Schmitta „Oskar i pani Róża” jest przykładem faktu iż rodzina jest najważ...

Język polski

Rola rodziny w życiu człowieka

Nawiązując do tematu rozprawki można powiedzieć, że człowiek opiera się na rodzinie. Każdy z nas jest jej częścią. Ja osobiście nie mógłbym wyobrazić sobie życia bez mojej mamy, mojego taty czy brata. Bardzo ważną rolę w rodzinie ...

Pedagogika

Rola rodziny i jej znaczenie we współczesnym świecie

„Twoje dzieci nie są twoimi dziećmi, one są synami i córkami życia, które samo siebie pragnie. Przychodzą przez ciebie, ale nie przychodzą od ciebie i chociaż są z tobą, do ciebie nie należą. Możesz im dać swoją miłość, ale nie ...

Wiedza o społeczeństwie

Rola rodziny w życiu społecznym.

Rodzina to podstawowa grupa społeczna, istniejąca już niemal od najdawniejszych czasów. Już najwcześniejsze cywilizacje opierały swoje istnienie właśnie na rodzinie. Po pierwsze to rodzina, jako jedyna grupa społeczna rozrasta się nie tyl...