"Zemsta" - streszczenie w pigułce

Cześnik Raptusiewicz - sąsiad Rejenta Milczka rozmyślał nad ożenkiem. Zastanawiał się nad wybranką, a do głowy przychodziła mu wyłącznie Podstolina - wdowa po trzech mężach. Wybrał ją spośród dwóch kandydatek, którymi były właśnie ona i Klara- jego wychowanka. Głównym powodem zaskakującego pomysłu była ogromna chęć zdobycia jak największej ilości pieniędzy. Problemem Raptusiewicza jest jedynie nieśmiałość do kobiet. "Mianował" więc swojego sługę Papkina- bawidamka i hulakę, by pośredniczył w swatach.

Tymczasem na dworze Rejent Milczek - sąsiad Cześnika rozkazał mularzom (murarzom) odbudować mur graniczący jego część zamku od części zamku sąsiada. Raptusiewicz, widząc to rozzłościł się i kazał Papkinowi przepędzić murarzy. Ten jednak czeka, aż murarze sami się rozejdą i wtedy wydaje okrzyki radości z pochwałą dla samego siebie. Jednak niewiele to poskutkowało. Rejent Milczek zaczął knuć zemstę na swego sąsiada. Dowiedział się, że Cześnik ma zamiar wziąć ślub z Podstoiną i kazał swemu synowi - Wacławowi (który zakochał się w Klarze) ożenić się z wybranką Raptusiewicza. Okazało się, że Wacław znał już Podstolinę za młodu. Była ona kiedyś w nim zakochana.

Gdy Cześnik dowiedział się o podstępie swego sąsiada Rejenta, kazał porwać jego syna - Wacława. Chciał zemścić się na Milczku. Rozkazał ożenić się Wacławowi z Klarą, zanim ożeni się z Podstoliną. I tak się stało. Młoda para była bardzo szczęśliwa.

Gdy dowiedział się o tym Rejent przybiegł natychmiast ze złością do części zamku sąsiada. Jednak gniew szybko miną, ponieważ obaj sąsiedzi szybko się pogodzili.

Dodaj swoją odpowiedź