Biografia Jana Kochanowskiego

Jan Kochanowski urodził się w 1530 roku w Sycynie, zmarł w 1584 na zawał w Lublinie. Żył w epoce Renesansu. Był wielkiej sławy poetą, dramaturgiem i tłumaczem. Pochodził za średnio zamożnej rodziny szlacheckiej. Kształcił się na Akademii Krakowskiej, w Padwie oraz Królewcu. Miał rozległą wiedzę z zakresu literatury antycznej, zwłaszcza greckiej oraz historii. Pełnił funkcję sekretarza na dworze Zygmunta Augusta. Interesował się wówczas polityką.

Towarzyszył królowi podczas podpisania aktu Unii Lubelskiej (1569). Przyjął niższe święcenia kapłańskie oraz zdobył miano proboszcza. Zrezygnował jednak z tych dóbr i wyszedł za Dorotę Podlodowską, z którą osiedlił się w Czarnolesie. Rodzinne szczęście zakłóciła śmierć córek: Urszulki oraz Hanny. W Uli dostrzegał ogromny talent poetycki. Po jej śmierci napisał cykl XII Trenów, w których wyraża swój ból po stracie ukochanego dziecka. Pisał pieśni na wzór liryki greckiej, nawiązywał do Horacego.

Stworzył ponad 300 fraszek, gdzie opisuje tematy z życia codziennego zwykłych ludzi. Pisał psalmy-przekład Starego Testamentu. Stworzył pierwszy polski dramat "Odprawa posłów greckich". Prapremiera dramatu odbyła się w 1577 roku na ślubie podkanclerze koronnego Jana Zamoyskiego z córką Radziwiłła-Krystyną. Twórczość Jana z Czarnolasu wzbogaciła literaturę polską o nowe gatunki literackie które przyczyniły się do powstania nowoczesnego języka polskiego.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

biografia Jana Kochanowskiego

biografia Jana Kochanowskiego...

Język angielski

biografia Jana Kochanowskiego na dziś trzy cztery zdania help

biografia Jana Kochanowskiego na dziś trzy cztery zdania help...

Język polski

Krótka biografia Jana Kochanowskiego Taka żebym się nauczył na pamięć mam to przedstawić przed klasą

Krótka biografia Jana Kochanowskiego Taka żebym się nauczył na pamięć mam to przedstawić przed klasą...

Język polski

Krótko i zwięźle biografia Jana Kochanowskiego :)

Krótko i zwięźle biografia Jana Kochanowskiego :)...

Język polski

ja chce nuszsię Biografia Jana Kochanowskiego

ja chce nuszsię Biografia Jana Kochanowskiego...

Język polski

Biografia Jana Kochanowskiego . Przynajmniej  pół kartki A4 . Daje 27 i naj. :) 

Biografia Jana Kochanowskiego . Przynajmniej  pół kartki A4 . Daje 27 i naj. :) ...