Proszę o szybką pomoc !!! -Pierwsza pomoc przed medyczna- postępowanie przy opatrywaniu ran( w gabinecie kosmetycznym) -Postępowanie przy utracie przytomności -Postępowanie przy sztucznym oddychaniu -Postępowanie przy masażu serca -Postępowanie przy oparzeniach (Dotyczy pracy kosmetyczki w gabinecie) Daje Naj.

1. Postępowanie przy opatrywaniu ran( w gabinecie kosmetycznym)- Każde uszkodzenie skóry warto przemyć środkiem dezynfekującym (alkohol, jodyna, woda utleniona) lub - gdy nic takiego nie masz pod ręką czystą wodą - i gdy leci krew - zakleić plastrem. W przypadku gdy rana jest niewielka, a krwawienie ustaje samoistnie - lepiej jej niczym nie przykrywaj. Wytworzony strupek stanowi najlepsze zabezpieczenie. 2. Postępowanie przy utracie przytomności- Udzielenie pierwszej pomocy nie jest trudne, tak jak i w innych przypadkach. Na początek należy się upewnić, że człowiek rzeczywiście jest nieprzytomny i że ma zachowane funkcje życiowe. W tym celu: 1. Sprawdź, czy miejsce zdarzenia jest bezpieczne. 2. Sprawdź przytomność. W tym celu zadaj proste pytanie i potrząśnij poszkodowanego delikatnie za ramiona. Brak reakcji? Poproś kogoś o pomoc, żeby pozostał przy tobie. 3. Udrożnij drogi oddechowe. W tym celu jedną rękę połóż na czole poszkodowanego, dwa palce drugiej ręki na brodzie i odchyl głowę do tyłu. Nawet, jeśli można by podejrzewać uraz kręgosłupa u poszkodowanego, musisz jego głowę odchylić do tyłu w celu umożliwienia oddechu. 4. Sprawdź obecność oddechu. Poświęć na to do 10 sekund (dla ułatwienia możesz liczyć do 10 na głos), zwróć uwagę na obecność szmeru powietrza wydobywającego się przez usta, spróbuj wyczuć powietrze na swoim policzku, obserwuj ruchy klatki piersiowej. Pamiętaj, że nawet jeśli słyszysz jakieś dźwięki (np. charczenie) lecz klatka piersiowa się nie unosi, musisz rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. 5. Ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, jeśli oddech jest prawidłowy (czyli min. 2 oddechy w ciągu 10 sekund, które spowodowały uniesienie klatki piersiowej). 6. Wezwij karetkę. Jeśli jesteś sam, zrób to natychmiast po ułożeniu poszkodowanego na bok. 3. Postępowanie przy masażu serca -Należy pochylić się nad poszkodowanym, ułożyć swoje dłonie (jedna na drugiej) w 1/3 wysokości mostka od dołu. Po czym splatamy swoje palce i prostujemy w łokciach. Wykonujemy 30 uciśnięć mostka – tempo 80 – 100 na minutę (ucisk krótszy niż sekunda). Jeśli chodzi o siłę ucisku – tak aby mostek obniżał się 4-5 cm. Po 30 uciskach mostka, wykonujemy 2 wdechy sztucznego oddychania. Powtarzamy te czynności w rytmie 30 ucisków mostka na 2 wdechy sztucznego oddychania. Robimy to do momentu nadejścia Pogotowia. 4. Postępowanie przy oparzeniach- Niezależnie od rodzaju oparzenia podstawowa zasada pierwszej pomocy jest zawsze taka sama: należy jak najszybciej schłodzić oparzone miejsce, najlepiej pod zimną bieżącą wodą. W oparzeniach lekkich (I lub II stopnia) nieprzekraczających 10% powierzchni ciała poparzone miejsce trzymamy pod strumieniem zimnej wody przez przynajmniej 10-15 minut (I stopień) lub 30 minut (II stopień poparzenia). Osobie poparzonej należy natychmiast zdjąć biżuterię, a jeżeli obszar ciała zdążył już spuchnąć, rozciąć pierścionki i bransoletki, aby nie doszło do martwicy tkanek. Nie wolno także przekłuwać powstających pęcherzy. Przy oparzeniach ciężkich (III stopnia) oparzone miejsce chłodzimy wodą jedynie przez kilka minut, żeby nie wprowadzić pacjenta w stan hipotermii (wyziębienia). Nie wolno też zanurzać poparzonej osoby w zbiorniku z wodą ani okładać śniegiem bądź lodem.