Zbawcza siła miłości w oparciu o "Quo Vadis".

Od lat jesteśmy utwierdzeni w przekonaniu, że miłość zmienia nas i nasze życie nie do poznania. Samo zakochanie przyprawia nas o ?motylki w brzuchu? i drżenie kolan, miłość zaś zmienia nas w kogoś zupełnie innego, z reguły po prostu w szczęśliwego i lepszego człowieka.

Taką przemianę możemy również zaobserwować w utworze Henryka Sienkiewicza ?Quo Vadis?. Owej przemianie uległ Winicjusz, który pod wpływem miłości do Ligii zmienił wyznanie, a co za tym idzie także swoje postępowanie.

Przed poznaniem swej ukochanej Marek był osobą o przewadze cech negatywnych. Młody patrycjusz traktował kobiety przedmiotowo, był surowy, a także okrutny dla swoich niewolników. Kochał rozkosz rozkosz i kiedy pożądał jakąś kobietę musiał ją mieć. To też zniechęciło Ligię do Winicjusza. Na jednej z uczt Nerona-których stałym bywalcem był Marek, zalecał się do Ligii. Te dość nachalne i niestosowne próby zdobycia Kaliny jedynie ją zawstydziły, ponieważ w wierze, którą wyznawała (chrześcijaństwie) było to uznane za grzech. W tej scenie możemy zauważyć, że na początku znajomości Marka i Ligii, patrycjusz niewiele czuł do dziewczyny-jedynie ją pożądał oraz chciałby była jego nałożnicą.

Winicjusz pojął, że takie ?zaloty? oraz pogańskie zachowanie przyczyniły się do ucieczki Ligii, którą postanowił odnaleźć. W tym celu rozpoczął długie poszukiwania Kaliny, poznając przy tym dogłębniej wiarę chrześcijańską. To właśnie po tej wyprawie Marek zmienił się w innego człowieka-chrześcijanina. Zaczął traktować niewolników jak ludzi, a kobiety z należytym im szacunkiem. Poczuł też wstręt do Nerona i wszystkiego, co było z nim związane- ?kochałem się w rozkoszy, teraz uciekłem ze stawu Agryppy, bo mi tchu do obrzydzenia nie stało?.

Przemiana ta przyczyniła się do głębokiego i szczerego uczucia, jakie utworzyło się między nim, a Kaliną. Miłość, którą Marek darzył Ligię przyczyniła się do przyjęcia chrztu przez Winicjusza, dzięki czemu stał się prawdziwym chrześcijaninem. Za zbawczą siłę miłości możemy uznać przemianę Marka Winicjusza z okrutnego, porywczego i brutalnego patrycjusza, w dobrodusznego i miłującego wyznawcę Chrystusa, który, który dzięki tej zmianie wiódł szczęśliwe życie ze swoją ukochaną małżonką Ligią.

p.s. z tej pracy dostałam 4 J

Dodaj swoją odpowiedź