Na powierzchnię płytki z cezu pada światło monochromatyczne o długości fali 560 nm. Praca wyjścia elektronu dla cezu W = 1,8 eV a) Oblicz energię padającego fotonu b) Korzystając ze zworu Einsteina, oblicz szybkość wybitego elektronu. c) Wyraź pracę w

Na powierzchnię płytki z cezu pada światło monochromatyczne o długości fali 560 nm. Praca wyjścia elektronu dla cezu W = 1,8 eV a) Oblicz energię padającego fotonu b) Korzystając ze zworu Einsteina, oblicz szybkość wybitego elektronu. c) Wyraź pracę wyjścia elektronu z powierzchni cezu w J (dżulach). Bardzo proszęo ratunek!
Odpowiedź

[latex]Dane:[/latex] [latex]lambda = 560 nm = 560 cdot 10^{-9} m = 5,6 cdot 10^{-7} m[/latex] [latex]W = 1,8 eV[/latex] [latex]a)[/latex] [latex]Dane:[/latex] [latex]h = 6,63 cdot 10^{-34} J cdot s[/latex] [latex]c = 3 cdot 10^8 frac{m}{s}[/latex] [latex]Szukane:[/latex] [latex]E_f[/latex] Energię fotonu wyrażamy wzorem: [latex]E_f = frac{hc}{lambda}[/latex] Znamy dane, tak więc wystarczy podstawić. Wynik wyjdzie w dżulach, ale najlepiej jest ją zamienić na [latex]eV[/latex], ponieważ w drugim podpunkcie będziemy korzystać z pracy wyjścia, która właśnie jest wyrażona w [latex]eV[/latex]. [latex]1 J = 6,24 cdot 10^{18} eV[/latex] Wystarczy przemnożyć otrzymany wynik przez powyższą wartość i mamy energię fotonu w [latex]eV[/latex] [latex]b)[/latex] [latex]Dane:[/latex] [latex]m = 9,11 cdot 10^{-31} kg[/latex] [latex]Szukane:[/latex] [latex]v[/latex] Wzór Einsteina-Millikana wygląda następująco: [latex]E_f = W + E_k[/latex] Ten wzór opisuje zjawisko fotoelektryczne, czyli wybijanie elektronów z powierzchni metalu przez fotony. Aby to zjawisko zaszło, to warunek, jaki musi być spełniony to taki, że energia fotonu [latex]E_f[/latex] musi być większa lub równa pracy wyjścia [latex]W[/latex]. Praca wyjścia, to taka wartość, która umożliwia elektronowi wydostanie się z powierzchni jakiegoś metalu.  Jeżeli energia fotonu jest większa od pracy wyjścia, to nadmiar energii jaki pozostał zostanie przekazany na prędkość wybitego elektronu. To znaczy: załóżmy, że praca wyjścia elektronu z powierzchni metalu wynosi [latex]4,5 eV[/latex], a energia fotonu jest równa [latex]5 eV[/latex]. Jeżeli foton wybija elektron, to musi na niego zużyć [latex]4,5 eV[/latex] z jego [latex]5 eV[/latex]. Tak więc fotonowi pozostało [latex]0,5 eV[/latex] zapasu. Foton nie chomik i nie zostawia sobie energii, te [latex]0,5 eV[/latex] pójdzie na  energię kinetyczną [latex]E_k[/latex] dla elektronu. Jeżeli mamy obliczyć szybkość elektronu, to znaczy, że praca wyjścia musi być mniejsza od energii fotonu, tak aby było miejsce dla energii kinetycznej. Energię kinetyczną wyrażamy wzorem: [latex]E_k = frac{mv^2}{2}[/latex] [latex]m[/latex], to masa elektronu, która jest podana w danych. Tak więc wracając do wzoru Einsteina-Millikana otrzymamy: [latex]E_f = W + E_k[/latex] [latex]E_k = E_f - W[/latex] [latex]frac{mv^2}{2} = E_f - W[/latex] [latex]mv^2 = 2(E_f - W)[/latex] [latex]v^2 = frac{2(E_f - W)}{m}[/latex] [latex]v = sqrt{frac{2(E_f - W)}{m}}[/latex] Znając dane podstawiamy je i podpunkt zrobiony. [latex]c)[/latex] [latex]Szukane:[/latex] [latex]W [J][/latex] Jeżeli chcemy zamienić [latex]eV[/latex] na [latex]J[/latex], to wystarczy pomnożyć [latex]1,8 eV[/latex] razy [latex]1,6 cdot 10^{-19} J[/latex] i wynik gotowy.

Dodaj swoją odpowiedź