1.przebieg Kampanii wrześniowej (agresja na Polskę ) 2.okoliczności ataku związku radzieckiego na Polske 1939r - skutki 3.przedstaw Agresje Niemiec w Europie północnej i zachodniej 1940r

1.przebieg Kampanii wrześniowej (agresja na Polskę ) 2.okoliczności ataku związku radzieckiego na Polske 1939r - skutki 3.przedstaw Agresje Niemiec w Europie północnej i zachodniej 1940r i wojnę zimową 4.w jaki sposób Stany Zjednoczone i związek radziecki włączyli się do działań wojennych w czasie II wojny 5.Najważniejsze działania wojenne w 1942-1945 ( skupiając się na walkach na terenie związku radzieckiego i Pacyfiku )
Odpowiedź

1. Kampanie wrześniowa trwała trochę ponad miesiąc. Polacy nie mieli wystarczającej siły aby oprzeć się agresji Niemiec. Za początek tej potyczki uważa się atak na Westerplatte które pomimo miarzdżącej przewagi wroga broniło się 7 dni. 2. Atak ZSRR na Polskę nastąpił 17 dni po ataku Niemiec , co spowodowało 2 front w polsce. Atak Rosji było jak wbicie noża w i tak wykrwawione walkami plecy. Oba państwa były że sobą powiązane przez pakt Ribbentropp Mołotow. 3.Front zachodni – całokształt działań wojennych w Europie Zachodniej podczas II wojny światowej, dzielących się na dwa zasadnicze okresy: Od 3 września 1939 do 9 maja 1940 – „dziwna wojna” (w tym ograniczone działania powietrzno-morskie i symboliczna ofensywa francuska w zagłębiu Saary), Kampania norweska (zajęcie Danii i Norwegii), Kampania francuska od 10 maja do 22 czerwca 1940 - (zajęcie Holandii, Belgii, Luksemburga, podbicie Francji), Powietrzna bitwa o Anglię sierpień - 31 października 1940 (zahamowanie niemieckich postępów, udaremnione plany inwazji na Wielką Brytanię). 4.NIE WIEM JAK TO OPISAĆ 5.Od 7 grudnia 1941 r. (atak na Pearl Harbor) do 4 czerwca 1942 r. (bitwy o Midway) trwał „japoński blitzkrieg”, w czasie którego Japonia osiągnęła prawie wszystkie z wcześniej zakładanych celów. Po utracie przez Japonię w bitwie o Midway dużej liczby lotniskowców odgrywających główną rolę w działaniach na Pacyfiku, nastąpił okres względnej równowagi w zmaganiach wojennych, których etapami były walki o wyspę Guadalcanal i o Nową Gwineę. Wygrana Amerykanów na Guadalcanal (8 lutego 1943) sprawiła, że Japończycy stracili całkowicie inicjatywę i przeszli do obrony. Odtąd Amerykanie zaczęli zajmować kolejne wyspy znajdujące się w rękach japońskich i stopniowo zbliżali się do Wysp Japońskich. Od chwili uzyskania możliwości bezpośredniego bombardowania terytorium przeciwnika alianci mieli całkowitą przewagę. Wraz ze zdobyciem Okinawy przygotowano plan inwazji na główne wyspy japońskie, który zarzucono dopiero w momencie kapitulacji Japonii. Zmagania te charakteryzowało wysokie zaangażowanie nowoczesnych środków bojowych, a zwłaszcza lotnictwa (w tym lotnictwa morskiego), a także wyjątkowa determinacja i bezkompromisowość z obu stron.

Dodaj swoją odpowiedź