Rozprawka - Czy warto uczyć się języków obcych?
Języki obce - dla jednych czarna magia, dla drugich norma, codzienność. Czy warto się ich uczyć? Według mnie języki obce odgrywają ogromną rolę w życiu. Tej tezy postaram się dowieść.
Pierwszym i najważniejszym argumentem jest fakt, że dzięki znajomości języka obcego łatwiej znajdziemy dobrą pracę w przyszłość. Znanie języków w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne i wymagane przez pracodawców w praktycznie każdym zawodzie i nie tylko za granica, ale także w Polsce. Jeżeli chcemy znaleźć dobrą pracę, powinniśmy opanować przynajmniej w podstawowym stopniu język angielski bądź niemiecki. Dlatego powinno uczyć się języków innych krajów już w dzieciństwie, gdyż są one bardzo przydatne w przyszłości.
Kolejnym argumentem może być to że, znajomość języków obcych jest przydatna podczas podróży do innych krajów. Znając język angielski albo niemiecki możemy porozumieć się z obcokrajowcem w przydatnych sprawach (zamówić coś z karty dań, zrobić zakupy, zapytać o drogę). Gdy wyruszamy na jakąś podróż zagranicę wręcz konieczne jest znanie podstaw języka tego terenu. Podróżowanie wtedy jest przyjemniejsze i bezpieczniejsze.
Sądze, że obecnie nie przystoi nie znać żadnego języka. Teraz kiedy świat elektroniki opanował cały świat nie sposób uniknąć kontaktu choćby z językiem angielskim, który jest językiem uniwersalnym w Internecie, telewizji czy też grach komputerowych. Możemy oglądać zagraniczne filmy w oryginalnej wersji dźwiękowej, różne ciekawe programy na zagranicznych kanałach. Urządzenia elektroniczne, oprogramowania i liczne ciekawe strony często są opisywane w obcym języku.
Uważam również że znajomość języków obcych przydaje się przy poznawaniu różnych ludzi z innych krajów, kontaktowaniu i porozumiewaniu się z nimi. Języki służą do integracji z ludźmi z innych krajów.
Z całą pewnością mogę stwierdzić, że warto uczyć się języków obcych. Przytoczone argumenty pozwalają wyciągnąć wniosek, że są one bardzo potrzebne m.in. w znalezieniu pracy za granicą i że warto się ich uczyć.