Zad. 1 Najsłynniejsza Świątynia Grecka to Partenon. Znajduje się na wzgórzu Akropol w Atenach. Kolumny Partenonu zostały wybudowane w porządku(stylu) Doryckim, inne świątynie były wykonane też w porządkach; Jońskim i Korynckim. Świątynie Greckie wznoszono na planie prostokąta, otaczane kolumnami. Zad. 2 Dorycka - Jest najprostsza, gruby trzon i zwykłą głowice, brak zdobień. Jońska - Wąski Trzon, głowica jest w kształcie baranich rogów lub ślimaków (jak kto uważa) Koryncka - Najbardziej zdobiona kolumna, posiada wąski trzon i głowicę ozdobioną listkami akantu. Zad. 3 Wznosili oni Świątynie, Posągi, Teatry, Pomniki, Kolosy (Kolos z Rodos), Latarnie Morskie ( Latarnia Morska na Faros). Zad. 4 Okres ten to klasyczny inaczej okres doskonałości. Zad. 5 • Fidiasz • Myron • Perykles Zad. 6 To ustawienie postaci w sposób aby ciężar ciała opierał się na jednej nodze a ręka sobie zwisała. Kręgosłup przypominał w tej pozycji literkę "S" Zad. 7 Chciano aby rzeźba odwzorowywała prawdziwą sylwetkę postaci, starano się aby każdy element ciała wyglądał jak najlepiej bez żadnej skazy. Zad. 8 • Posąg Zeusa olimpijskiego • Atena Leminos Zostały wykonane techniką chryzelefantyny polegającej na okładaniu drewnianego trzonu rzeźby płytkami z kości słoniowej, złotej blachy i szlachetnych gatunków drzew. Zad. 9 Z wiekiem czasu rzeźba staje się dokładniejsza, a na niej znajduje się coraz więcej postaci. W okresie hellenistycznym postacie wyrażają swoje uczucia poprzez gesty i układy ciał. Zad. 10 Na wazach znajdowały się postacie z mitologi greckiej, bogowie greccy, olimpijczycy oraz dyscypliny sportowe na Igrzyskach Olimpijskich. Mam nadzieję, że pomogłam ;)
GRECJA
1. Opisz wygląd greckiej świątyni. Wskaż najsławniejszą świątynie starożytnej Grecji i nazwę miasta, w którym znajdują się jej ruiny.
2. Opisz kolumnę w porządku doryckim, jońskim i korynckim.
3. Wymień, jakie budowle, oprócz świątyń, wznosili starożytni Grecy. Podaj przykłady.
4. Przypomnij, kiedy powstawały najznakomitsze rzeźby greckie i jak się ten okres nazywa.
5. Wymień kilku rzeźbiarzy greckich okresu klasycznego.
6. Opisz zasadę kontrapostu w rzeźbie greckiej.
7. Spróbuj wyjaśnić, dlaczego rzeźbiarze okresu klasycznego starali się, aby kształty postaci ludzkich w posągach było możliwe najpiękniejsze.
8. Wymień dwa najsłynniejsze dzieła Fidiasza. Spróbuj opisać technikę, jaką zostały wykonane.
9. Porównaj i spróbuj opowiedzieć czym różnią się między sobą greckie posągi z okresów archaicznego, klasycznego i hellenistycznego.
10. Opisz, skąd malarze greccy czerpali tematy do malowideł na wazach.
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź