Znaczenie przyjaźni w życiu człowieka - opisz na podstawie dwóch postaci

Przyjaźń w życiu człowieka jest bardzo ważna, ponieważ w najcięższych chwilach swojego życia może on liczyć na pomoc ze strony swoich przyjaciół.
Każdy z nas ma przyjaciela lub przyjaciół. To im zdradzamy nasze sekrety, to oni pomagają nam, gdy sami nie umiemy sobie poradzić. Lecz nie tylko ludzie z krwi i kości mają przyjaciół. Dzisiaj chciałabym odnieść się do dwóch postaci z moich ulubionych książek.
Pierwsza z nich to Harry Potter. Jest to bohater całej serii książek napisanych przez J. K. Rowling. Gdy pierwszy raz spotykamy się, z Harrym ma on jedenaście lat, mieszka u ciotki i wuja razem ze swoim kuzynem. Zamiast w pokoju mieszka w komórce pod schodami. A jego jedyna rodzina traktuje go tak jak byłby opóźniony w rozwoju. Gdy Harry dowiaduje się, że jest czarodziejem i przez następne siedem lat będzie uczęszczał do najlepszej szkoły dla czarodziejów w Hogwarcie odczuwa niepokój a zarazem jest podekscytowany. W mugolskim świecie nie miał przyjaciół, zawsze wybierano go jako ostatniego na w-fie. Bardzo wtedy cierpiał, nie miał się, do kogo odezwać, a kuzyn Dudley tylko pogarszał sytuację. Jego pierwszy przyjaciel – Hagrid był strażnikiem kluczy i gajowym w Hogwarcie. To on opowiedział mu historię o śmierci jego rodziców i o powstaniu tajemniczej blizny na czole Harrego. Następnych przyjaciół poznaje w pociągu do szkoły. Są nimi Ron Weasley i Hermiona Granger. Podczas wielu lat spędzonych razem w szkole jak i wakacji cała trójka wspiera się na wzajem. Już pod koniec pierwszego roku szkolnego ich przyjaźń wystawiona jest na próbę. Cała trójka podejrzewa, że straszliwy czarownik, który zabił rodziców Harrego i wielu innych niewinnych ludzi powrócił, i że zamierza wykraść kamień filozoficzny. Harry, Ron i Hermiona wspólnymi siłami pokonują go. Przyjaciele nie opuszczają, Harrego nawet, gdy ten ma wziąć udział w Turnieju Trójmagicznym i razem z nim ćwiczą zaklęcia i przygotowują się. Ron i Hermiona nawet nie uczą się na coroczne egzaminy tylko pomagają Harremu przy każdym z trzech zadań. Takich przykładów w każdym tomie tej opowieści jest wiele, a każda z nich potwierdza powyższą tezę.
Drugą postacią jest Mały Książę. Jest to chłopiec pochodzący z planety B-612. Planeta ta jest tak mała, że gdy Mały Książę przesuwa swoje krzesełko może oglądać tyle zachodów słońca ile tylko zechce. Na planecie tej grunt zakażony był ziarnami baobabów. Znajdowały się tam także jeden wygasły wulkan i dwa czynne, które Mały Książę regularnie czyścił. Pewnego dnia zauważył on, że na planecie kiełkuje jakieś inne ziarno, które pilnie śledził. Okazało się, że z tego ziarenka wykiełkowała piękna, ale bardzo próżna róża. Po nieporozumieniach z nią Mały Książę opuścił swoją planetę w poszukiwaniu przyjaciela. W drodze na Ziemię spotyka: Króla, Próżnego, Pijaka, Bankiera, Latarnika i Starszego Pana, a na Ziemi: Lisa, Zwrotniczego, Kupca, Żmiję i Lotnika. Od każdej ze spotkanych postaci uczy się czegoś, najczęściej o świecie dorosłych, którzy wydają mu się zapatrzeni w siebie i zarozumiali. Dzięki spotkaniu z lisem i lotnikiem poznaje znaczenie przyjaźni. Na skutek wizyty w ogrodzie pełnym róż poznaje istotę miłości. W rocznicę opuszczenia swojej planety postanawia na nią wrócić, korzystając z ukąszenia żmii. Powieść ta, a może raczej przypowiastka filozoficzna poświęcona jest podstawowym, najważniejszym wartościom w życiu człowieka, a więc także przyjaźni. Z przyjaźni łączącej lisa i Małego Księcia nie wypływają żadne korzyści, jest ona oparta na przywiązaniu i bezinteresowności. Mały Książę uczy się ,od lisa czym jest prawdziwa przyjaźń, na czym polega oswajanie. Zaczyna rozumieć, że każdy ponosi odpowiedzialność za drugą osobę, tą którą oswoił. Natomiast przyjaźń z lotnikiem uzmysłowiła mu jak bardzo był związany z różą, którą opuścił. Cała trójka bohaterów dzięki przyjaźni i rozmowom doszła do bardzo ważnego wniosku: W przyjaźni nie można tylko brać, ale również trzeba dawać. Możemy powiedzieć, że dla małych dzieci Mały Książę zawsze będzie baśnią o małym chłopcu, który szukał przyjaźni, a dla dorosłych przypowieścią zmuszającą do myślenia o ludzkim życiu i ludzkich odczuciach.
Te dwie postaci Harry Potter i Mały Książę są bardzo różne, mimo tego, że powstały w tak odległym od siebie czasie i opowiadają dwie różne historie mają jedną – najważniejszą rzecz wspólną – opowiadają o pięknej, szczerej i bezinteresownej przyjaźni.

Socjologia

Socjologia - pytania i odpowiedzi

1.Podaj definicję socjologii jako nauki.
Socjologia – pochodzi od łacińskiego słowa societas – społeczeństwo oraz greckiego słowa logos – nauka, co oznacza iż socjologia jest nauką o społeczeństwie. Bada ona struktury współży...