Jaką recepte na szczęśliwe życie daje Jan Kochanowski

Jan Kochanowski daje nam prostą receptę na szczęście.Musimy tylko przestrzegać najważniejszych wartości w życiu.Według Kochanowskiego jest to przyjaźń,miłość i spokojne życie oraz starość.
O przyjaźni opowiada we fraszce 'Na zachowanie'.Mówi że najważniejsze to mieć prawdziwych przyjaciół,na dobre i na złe,którzy zawsze pomogą i doradzą.Przyjaciele to wspaniała sprawa,bo dzięki nim jest pełno przygód,ale jest się też o wszystko spokojnym,to właśnie można nazwać szczęściem.Ważną rzeczą jest też czyste sumienie o którym Kochanowski wspomina w 'Pieśni II,Ksiąg Pierwszych'.Człowiek bez czystego sumienia nie może się cieszyć życiem,bo ciągle coś go gryzie i trapi.
Jan Kochanowski we fraszce 'Na dom w Czarnolesie' zwraca uwagę też na to,że nie ważne są pieniądze i złoto,bo cóż nam z tego jeśli nie możemy się tym cieszyć bo na przykład nie mamy się z kim podzielić.Ważną rzeczą jest posiadanie jakiegoś swojego miejsca,domu,jaki on posiadał.Bo w takim domu możemy się starzeć i cieszyć się tym.Jan Kochanowski mówi też,że należy być życzliwym dla ludzi żeby oni odpłacili się tym samym.
Moim zdaniem ma on całkowitą rację,bo przecież najważniejsze są wartości duchowe a nie materialne!!

Dodaj swoją odpowiedź