Z balkonu na trzecim piętrze z tej samej wysokości wyrzucono dwie jednakowe piłeczki, nadając im prędkości początkowe o jednakowych wartościach. Pierwszą podrzucono pionowo do góry, drugą rzucono pionowo w dół. Przy założeniu, że można pominąć opór powiet

Z balkonu na trzecim piętrze z tej samej wysokości wyrzucono dwie jednakowe piłeczki, nadając im prędkości początkowe o jednakowych wartościach. Pierwszą podrzucono pionowo do góry, drugą rzucono pionowo w dół. Przy założeniu, że można pominąć opór powietrza: A. obie piłeczki uderzą o ziemię z prędkościami o jednakowych wartościach, B. piłeczka pierwsza uderzy o ziemię z prędkością o większej wartości niż piłeczka druga, C. piłeczka pierwsza uderzy o ziemię z prędkością o wartości mniejszej niż piłeczka druga, D. nie można przewidzieć, która z piłeczek będzie miała większą wartość prędkości w momencie uderzenia o ziemię.
Odpowiedź

A Ogólnie balkon jest na wysokości h. Prędkość uderzenia poszczególnych kulek wiąże się bez pośrednio z energią jaką miały kulki Początkowe energie: Energia kulki 1:  mv^2 / 2 +mgh Energia kulki 2:  mv^2 / 2 +mgh Okazuje się że kulkom nadano tą samą energię. Uderzą w siemię z tą samą prędkością (chociaż nie równocześnie, kulka 1 uderzy wcześniej)

Dodaj swoją odpowiedź