Potrzeba mi rozwiązać te pytania Tarcie i opory ruchu, równia pochyła 1. Podaj definicję i wzór na maksymalną siłę tarcia statycznego. Czy siła tarcia statycznego jest stała, tzn. czyjej wartość jest określona jednoznacznie przez siłę nacisku i rodza

Potrzeba mi rozwiązać te pytania Tarcie i opory ruchu, równia pochyła 1. Podaj definicję i wzór na maksymalną siłę tarcia statycznego. Czy siła tarcia statycznego jest stała, tzn. czyjej wartość jest określona jednoznacznie przez siłę nacisku i rodzaj stykających się ciał? 2. Jaki wymiar ma współczynnik tarcia? 3. Podaj po dwa przykłady niekorzystnego i korzystnego działania tarcia. 4. Jaka siła powoduje przyspieszenie skrzyni stojącej na platformie przyspieszającej ciężarówki? 5. Dlaczego na śliskiej drodze trzeba łagodnie hamować? 6. Przy jakim kącie nachylenia zbocza wartości siły nacisku samochodu na podłoże i siły ciągnącej są sobie równe? 7. Czy trzeba znać współczynnik tarcia statycznego, by odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi siła tarcia działająca na samochód stojący na nachylonej szosie? 8. Dlaczego droga hamowania pociągu jest zwykle znacznie dłuższa niż samochodu? 9. Po co na dachach kabin niektórych ciężarówek umieszczane są nachylone daszki? 10. W którą stronę jest skierowana i ile wynosi siła tarcia działająca na szafę, którą staramy się bezskutecznie ruszyć z miejsca, pchając ją równolegle do podłogi siłą F? 11. Sanki nie chcą ruszyć z miejsca, gdyż zbocze jest zbyt mało nachylone. Czy mogą ruszyć, jeśli ktoś się dosiądzie? 12. Klocek o ciężarze o wartości 20 N rusza z miejsca pod działaniem siły o wartości 12 N. Ruchem jednostajnym porusza się pod wpływem siły o wartości 8 N; Oblicz wartość statycznego i kinetycznego współczynnika tarcia. 13. Jakiej siły należy użyć, aby ruszyć z miejsca skrzynią o masie 100 kg, a jakiej by przesunąć ją ruchem jednostajnym po płaszczyźnie poziomej, jeżeli współczynnik tarcia statycznego ma wartość 0,4, a współczynnik tarcia kinetycznego 0,2? 14. Klocek o masie 2 kg porusza się po płaszczyźnie poziomej o współczynniku tarcia 0,3 ruchem jednostajnym. Narysuj wektory sił działających na klocek. 15. Przyczepa jedzie pod górę ruchem jednostajnym. Ciągnik ciągnie przyczepę siłą o wartości 7500 N. Siła tarcia ma wartość 800 N. Kąt nachylenia jezdni ma wartość 30°; a) oblicz ciężar przyczepy, b) przedstaw na rysunku siłę ciężkości, siłę ciągu i siłę tarcia działającą na przyczepę. 16. Klocek o masie 2 kg porusza się po płaszczyźnie poziomej ruchem jednostajnym. Współczynnik tarcia klocka o podłoże ma wartość 0,3. Narysuj i oblicz wartości sił działających na klocek. 17. Klocek o ciężarze 20 N rusza z miejsca pod działaniem siły 12 N i do utrzymania ruchu jednostajnego wymaga siły 8 N. Oblicz wartość statycznego i kinetycznego współczynnika tarcia. 18. Oblicz wartość siły potrzebnej do ruszenia z miejsca skrzyni o masie 100 kg i siły, która spowodowałaby ruch jednostajny po płaszczyźnie poziomej tej skrzyni, jeżeli współczynnik tarcia statycznego ma wartość 0,4, a współczynnik tarcia kinetycznego 0,2. 19. Kamień rzucony po powierzchni z prędkością o wartości v = 2 m/s przebył do chwili całkowitego zatrzymania się odległość s = 20,4 m. Znaleźć współczynnik tarcia kamienia o lód.
Odpowiedź

1.Tarcie statyczne to siła działająca między ciałem spoczywającym na powierzchni, a tą powierzchnią. Siła tarcia statycznego rośnie wraz z siłą, która chce wprawić ciało w ruch. Maksymalna wartość siły tarcia statycznego zależy od rodzaju powierzchni i siły nacisku ciała na powierzchnię. Ciało zacznie się poruszać dopiero wtedy, gdy siła zewnętrzna pokona maksymalną siłę tarcia statycznego. 2.współczynnik tarcia jest równy stosunkowi siły tarcia T do sił nacisku Fn ciała na podłoże (drugie ciało).

Dodaj swoją odpowiedź