Budowa i funkcje skóry

Skóra dorosłego człowieka zajmuje powierzchnie od 1.5 do 2.0 metrów kwadratowych, wagowo natomiast stanowi około 15% masy ciała grubość zaś zależnie od okolicy ciała wynosi od 0,5 do 4 mm. Najbardziej zmienna jest grubość naskórka, który pod wpływem powtarzających się i długo trwających bodźców mechanicznych może grubieć bardzo znacznie zwłaszcza w obrębie dłoni i podeszew. Również znacznym wahaniom ulega grubość podściółki tłuszczowej. Najcieńszą skórę spotykamy na powiekach, napletku i żołędzi prącia. Dzieci, kobiety i ludzie starzy mają skórę cieńszą. Skóra posiada złożona, warstwowa budowe przystosowana do pełnienia wielu ważnych funkcji. Jest organem łaczacym nasze ciało z otaczajacym swiatem. Skóra jest odbiorca bodzców ze srodowiska zewnetrznego poprzez liczne zakończenia nerwowe, które sie w niej znajduja. Z drugiej strony stanowi osłone chroniaca nasz ustrój przed szkodliwym działaniem tegoż srodowiska. Jest wiec bariera miedzy organizmem człowieka a otoczeniem działajaca dwukierunkowo. Zespolenie skóry z tkankami głębiej położonymi jest mniej lub więcej ścisłe i decyduje o jej przesuwalności w stosunku do podłoża .W niektórych okolicach, np. w obrębie dłoni i podeszew, skóra jest ściśle zespolona z powięzią przez mocno rozwinięte pęczki łącznotkankowe i bardzo nieznacznie przesuwalna . Odwrotnie, na grzbiecie rąk skóra jest w znacznym stopniu przesuwalna i daje się ujać w wysoki fałd.

W stanie fizjologicznym skóra jest do pewnego stopnia rozciągnięta na powierzchni ciała . Ta zdolność do rozciągania się jest miarą jej jędrości i napięcia. Napięcie skóry u dzieci jest większe niż u osób starszych. Ta właściwość skóry jest uzależniona od obfitości i zdolności kurczenia się włókien sprężystych, w mniejszy, stopniu od włókien kolgenowych.

Skóra zawdziecza swój swieży wyglad, elastycznosc i jedrnosc idealnej równowadze fizjologicznej wchodzacych w jej skład tkanek. Aby zachowac jak najdłużej urode i dokonywac własciwego wyboru srodków do pielegnacji skóry, należy poznac jej budowe oraz funkcjonowanie. W zwiazku z tym postaram sie przedstawic poniżej podstawowe wiadomosci dotyczace budowy i funkcji skóry. Budowa skóry - naskórek Skóra składa sie z trzech warstw. Sa to: naskórek, skóra własciwa oraz tkanka podskórna.

Skóra bierze udział w:
· percepcji bodzców - receptory w skórze i naskórku, włókienka nerwowe
· termoregulacji ustroju - powierzchowne sploty naczyniowe, głównie żylny, biernie - owłosienie, gruczoły potowe

Rozszerzenie i zwężenie naczyń pod wpływem bodźców cieplnych dotyczy powierzchniowych naczyń skóry i ma charakter odruchowy; nie wpływa ono na stan czynnościowy głębokich naczyń skory.
· ochronie mechanicznej osłona przed otarciami - warstwa rogowa naskórka, włókna skóry amortyzacja sił działających od zewnątrz - włókna kolagenowe i sprężyste, podściółka tłuszczowa
· ochronie chemicznej - gruczoły łojowe, płaszcz kwasowy i lipidowych powierzchni keratyna naskórka

Zmieszany z potem łój tworzy na powierzchni ciała cienką warstwę emulsji olejowo - wodnej, chroniącej skórę przed szkodliwym działaniem czynników chemicznych, nadaje skórze pewien stan natłuszczenia przez co przeciwdziała wysychaniu skóry i jej pękaniu. Natłuszczanie skóry chroni ją od pewnego stopnia przed uszkodzeniem mechanicznym. Kwaśne oddziaływanie łoju jest czynnikiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym.
· melanogenezie - wytwarzanie melaniny
· resorpcji - ograniczone i kontrolowane wchłanianie niektórych związków chemicznych jak np. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach(A, D i K)oraz niektóre hormony stosowane w celach leczniczych
· gospodarce tłuszczowej - magazynowanie tłuszczu w tkance podskórnej
· gospodarce wodno-mineralnej - gruczoły potowe, podścielisko tkanki łącznej
· gospodarce witaminowej - wytwarzanie witaminy D3 działającej przeciw krzywiczo
· wydzielaniu dokrewnym - komórki tuczne (heparyna, histamina)

HIGIENA, PIELEGNACJA ORAZ ZAPOBIEGANIE CHOROBOM SKÓRY.
Na powierzchni skory gromadzi się brud, który składa się z potu, łoju, złuszczonych komórek naskórka, kurzu i licznych bakterii. W razie uszkodzeń skóry bakterie z powierzchni mogą przenikać do organizmu, dlatego należy codziennie zmywać całą powierzchnię skóry ciepłą wodą i mydłem. Codzienna pielęgnacja skóry ma tez znaczenie estetyczne i wpływa na dobre samopoczucie. Po umyciu dobrze jest ciało nasmarować balsamem, aby się nie łuszczyła oraz żeby nie była sucha.

W okresie dojrzewania na skórze twarzy, szyi, pleców pojawia się trądzik. Jest on spowodowany zaburzeniami hormonalnymi w organizmie. Trądzik nie jest stanem chorobowym i jeżeli nie zostanie zainfekowany, po jakimś czasie zniknie. W sprzedaży są również kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej.

Czystość i higiena skóry zabezpiecza nas przed pasożytami, np. wszawicą, pchłami, świerzbem.

Do najczęściej występujących chorób skóry zaliczamy: grzybicę, opryszczkę. Skóra narażona jest również na oparzenia i odmrożenia.

Oparzenia mogą być spowodowane: ogniem, wrzącą wodą, związkami chemicznymi, i promieniami słonecznymi. Rozróżnia się trzy stopnie oparzeń. Jedynie w przypadku oparzenia pierwszego stopnia (zaczerwienienie i lekki obrzęk skóry) nie trzeba zwracać się do lekarza. W przypadku większego oparzenia nie wolno przekłuwać pęcherzy. Najlepiej przyłożyć sterylizowany opatrunek i udać się do lekarza.
Odmrożenie poznajemy po zblednięciu skóry i utracie jej wrażliwości, ponieważ ustaje tam krążenie krwi. Pomoc polega na przywróceniu krążenia przez delikatne nacieranie skóry lub kąpiel w coraz to wyższej temperaturze. Odmrożone miejsce po ogrzaniu można posmarować tłustym kremem. Przy cięższych odmrożeniach, gdy nastąpi martwica tkanek, należy zwrócić się do lekarza.
Nasza skóra, aby stanowić wizytówkę zdrowia i dobrego samopoczucia, wymaga dbałości i starannej pielęgnacji. Będąc sama produktem w stu procentach naturalnym, najchętniej poddaje się działaniu delikatnych produktów, które również pochodzą wprost od natury. Delikatne nawilżanie, kojenie podrażnień, skutecznie zabezpiecza przed szkodliwymi wpływami środowiska zewnętrznego.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Co muszę umieć na kartkówkę z biologi klasa 2 gimnazjum tematy ,,Budowa i funkcje skóry' i ,,Higena i choroby skóry'. Daje naj.

Co muszę umieć na kartkówkę z biologi klasa 2 gimnazjum tematy ,,Budowa i funkcje skóry' i ,,Higena i choroby skóry'. Daje naj....

Biologia

choroby skóry ćwiczenia i budowa i funkcje skóry podreęcznik świat biologii

choroby skóry ćwiczenia i budowa i funkcje skóry podreęcznik świat biologii...

Biologia

budowa i funkcje skóry i jej choroby oraz jak powstaje mocz bedzie z tego kartkówka

budowa i funkcje skóry i jej choroby oraz jak powstaje mocz bedzie z tego kartkówka...

Biologia

Budowa i funkcje skóry ! 2 Gimnazjum

Budowa i funkcje skóry ! 2 Gimnazjum...

Biologia

biologia pomocy temat budowa i funkcje skóry

biologia pomocy temat budowa i funkcje skóry...

Biologia

Budowa i funkcje skóry ! 2 Gimnazjum Puls Zycia (Nowa Era)

Budowa i funkcje skóry ! 2 Gimnazjum Puls Zycia (Nowa Era)...