Porównanie baroku i renesansu

Renesans to epoka. ktora glownie skupila sie na czlowieku. Wyodrebnila wyzszosc czlowieka nad siwtem. Narodzily sie prady takiue jak humanizm , antropocentryzm i refirmacja.Glosily one dokonania czlowieka jak i mowily o istocie ludzkiej jakos osobia,ktora byla madra. Renesans przedstawil wzor czlowieka renesansu; byla to osoba , ktora wierzyla, ze potrafi odkryc tajemnice swiata, byla wolna, kompletna , opanowala wiele dziedzin . Takim czlowiekiem byl Leonardo da Vinci . Na poczatek tej eopki mialy duzy wplyw wydarzenia , odgrywajace wazna role do dzis m.in. wynalezienie druku przez Guttenberga .Sztuka w odrodzeniu głownie nawiazywala do wzorcow w starozytnosci . Obowiązywały wzorce klasyczne, sztuke cechowala harmonia , spokój i statycznośc.
Barok to eopoka, ktora miala dominujacy styl w architekturze , literaturze i sztuce. Za najwazniejszy czynnik ksztltujacy rozwoj baroku uwaza sie kontreformacje. Obrazy i rzezby tworzono na uzytek dworski lub koscileny. Tworczosc literacka byla zwiazana ze srodowiskiem dworskim i jego kultura .Nawiazywala do watkow mitologicznych i antycznych . Kultura baroku w znacznej czesci kontynuowala nurt przemian zapoczatkowanych przez humanizm i renesans .Językiem baroku uwaza sie jezyk francuski . Okres baroku uwaza sie za czas upadku szkolcnictwa oraz uniwersytetow.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Porównanie baroku i renesansu! Budowle renesansowe i barokowe!!!!

Porównanie baroku i renesansu! Budowle renesansowe i barokowe!!!!...

Kulturoznawstwo

Mam z plastyki parę zadań potrzebuje pilnie pliisss 1.Porównanie baroku i renesansu. 2.Statyka i dynamika. 3.Rzym(opis)

Mam z plastyki parę zadań potrzebuje pilnie pliisss 1.Porównanie baroku i renesansu. 2.Statyka i dynamika. 3.Rzym(opis)...

Kulturoznawstwo

porównanie SZTUKI baroku i renesansu ! pliss szybko na jutro ;p

porównanie SZTUKI baroku i renesansu ! pliss szybko na jutro ;p...

Język polski

Porównanie baroku i renesansu

PORÓWNAJ BAROK I RENESANS

1. Sytuacja polityczna
Renesans - „złoty wiek”
- długotrwała koniunktura ekonomiczna stwarzała trwałe podstawy dobrobytu i stabilizacji
- zapewnienie bogatej szlachcie nie tylko rosnących doc...

Język polski

Porównanie światopoglądu człowieka baroku i renesansu

Człowiek renesansu to optymista, jego optymizm ma kilka źródeł:

Poczucie bezpieczeństwa jakie daje wiara w hymnie „Czego chcesz od nas Panie” Kochanowski z podziwem patrzy na Boga, widzi w nim Boga artystę; dziękuje Bogu za harmo...