Obrona oskarżonego Prometeusza.

Mowa obronna w sprawie oskarżonego Prometeusza

Wysoki Sądzie, Szanowna Ławo Przysięgłych. Podczas tej rozprawy pragnę wykazać iż oskarżony Prometeusz jest niewinny zarzucanych mu czynów. Chciałbym przybliżyć wam jego sylwetkę, mam nadzieje że po wysłuchaniu moich argumentów będziecie pewni, że jest on osobą niewinną.

Uważam iż ukaranie Prometeusza jest wielkim błędem ponieważ to on stworzył ludzi. Ulepił nas z gliny i ze swoich powtarzam ze swoich łez, oraz skradzionego ognia niebieskiego, z którego stworzył duszę, bez którego nie bylibyśmy ludźmi. Tak moi mili gdyby nie on nie byłoby tej rozprawy, nie było by nas zgromadzonych na tej sali. Zastanawiam się czy w ogóle byśmy istnieli.

Drugim argumentem jaki mam zamiar przytoczyć jest posądzenie mojego klienta o kradzież ognia. Prawda przyznaje się no do winy. Ale jakie były jego intencje kiedy kradł ten ogień? Co go do tego posunęło? Powiem wam wszystkim to my doprowadziliśmy do tego. Byliśmy przecież bezbronni wobec przyrody która nas otaczała. Patrząc na nas nie mógł znieść jak cierpimy i głodujemy. Dlatego też wykradł ogień bogom którzy mają wszystko i przekazał go nam ludziom. Dzięki niemu przetrwaliśmy.

Następną rzeczą jest to iż gdyby nie on ludzie dzisiaj, łupali by kamienie polując na jakąś zwierzynę. To Prometeusz objaśnił nam zasady zachodzące na Ziemi takie jak zmiana pór roku. Gdyby nie oskarżony nie umieli byśmy pisiemnictwa, matematyki, budownictwa, medycyny, rolnictwa oraz wytopu żelaza. Ta pomoc sprawiła iż człowiek może rozwijać się dalej i poszerzać swoją wiedzę.

W zamian za to Zeus zesłał na biedną ludzkość smutek, nędze, chorobę, głupstwem byłoby winić Prometeusza za czyny Zeusa! Królem bogów kierował strach przed człowiekiem przed wojną z nim. Był on po prostu żądny władzy! Dlatego też wymierzył okrutnie silny cios przeciwko człowiekowi. To on powinien dzisiaj siedzieć na ławie oskarżonych a nie mój klient.

Haniebne czyny które są przypisywane tytanowi są nie prawdziwe. Błędem jest posądzanie Prometeusza o to że rozwijając ludzi chciał się nimi posłużyć do wyeliminowania Zeusa, a co za tym idzie zajęcie jego miejsca na Olimpie.
Nie kierowała nim chęć posiadania władzy dla nas ludzi wystawił się i naraził.

Wysoki Sądzie, panie i panowie przysięgli proszę o wydanie sprawiedliwego wyroku. Jestem pewien iż będzie on zgodny z waszym sumieniem i że sprawiedliwość zostanie wymierzona!

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Starożytność - opracowanie epoki.

Filozofia i sztuka starożytnej Grecji i Rzymu.
Wyraz filozofia pochodzi od dwóch słów phileo (lubię) i sophia (mądrość). W starożytności termin ten oznaczał całokształt wiedzy racjonalnej. Filozofia grecka zaczęła rozwijać się w...

Język polski

Starożytność i Biblia

Starożytność

Filozofia i sztuka starożytnej Grecji i Rzymu.
Wyraz filozofia pochodzi od dwóch słów phileo (lubię) i sophia (mądrość). W starożytności termin ten oznaczał całokształt wiedzy racjonalnej. Filozofia grecka ...