Co o sobie i własnej twórczości sądzi Konrad (Wielka Improwizacja).

Co o sobie i własnej twórczości sądzi Konrad (Wielka Improwizacja).
Odpowiedź

Mont Black- Improwizacja -Jest pomiędzy Ziemią,a  niebem -Jest bliżej Boga -Żywioł gór -Moda na Alpy Przeżywa rozczarowanie miłością, religią, załamuje się śmiercią przyjaciela. Samotny-absolutnie nieszczęśliwy. Chce się zabić. góra- topos mitologiczny/biblijny, przemień,wyjątkowych miejsc/zdarzeń. Skoro nie ma nic, poświęci się dla kraju, być może przypomniały mu się opowieści Grzegorza, które miały być dla niego wskazówkami.

Konrad, poeta jest człowiekiem pełnym pychy, przekonanym o własnej wyjątkowości- „Ja mistrz!“,  gotowym przewodzić narodowi i zbawić ludzkość. Dla sprawy narodu gotowy jest oddać własne życie , zbuntować się przeciw Bogu, narażając swoja duszę  na potępienie. Swój gniew i bunt wyraża  w Wielkiej Improwizacji, w której zastanawia się nad swym losem poety i artysty. Konrad czuł się kimś wyjątkowym, wrażliwym, gotowym do podjęcia wielkiej misji wyzwolenia kraju. W swoim buncie zarzucił Bogu, iż nie może on dać ludziom prawdziwego szczęścia, dlatego wzywa Stwórcę, by oddał mu władzę nad ziemią i ludźmi: „Daj mi rząd dusz!". Nazywa Go  mądrością i zarzuca brak miłości, podczas gdy on , Konrad może czuć, gdyż ma serce którym kocha cały naród, całą ludzkość. Kochając naród , kocha wszystkie pokolenie, te przeszłe jak i przyszłe: „Ja kocham cały naród!- objąłem w ramiona / Wszystkie przeszłe i przyszłe jego pokolenia." Konrad czuł się jednością z krajem, z ojczyzną. Cierpiał za cały naród. Zbuntował się przeciwko Bogu, nie mogąc pogodzić się z zastaną sytuacją. Przez jego usta przemówił Szatan, nazywając Boga carem. Konrad jako wybitna jednostka jest bardzo samotny. Nie ma zrozumienia u bliźnich, których przerasta swym umysłem, a przede wszystkim talentem poetyckim. Jednak utożsamia się z narodem i niczym  Chrystus pragnie wziąć na siebie całe brzemię grzechów, problemów ludzi. Utożsamia się z całym narodem: „Ja i ojczyzna to jedno,/ Nazywam się Milijon- bo za milijony/ Kocham i cierpię katusze.“

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Poeci o sobie i znaczeniu poezji. Omów temat, porównując fragment „Wielkiej improwizacji” i wiersza Wyznanie Miłosza . Zwróć uwage na stosunek podmiotu mówiącego do Boga.

Wielka Improwizacja czyli fragment z Dziadów Adama Mickiewicza oraz wiersz Czesława Miłosza wyznanie, przedstawiają dwie całkiem odrębne kreacje poetów i ich zdanie na temat poezji. Na podstawie tych dwóch dzieł możemy dostrzec jak na prze...

Język polski

„Biblia” i „Mitologia” jako źródła inspiracji w literaturze późniejszych epok.

„Przeszłość ocala, co jej potrzebne.”
(C.K.Norwid)

„Mitologia” i „Biblia” to jedne z głównych źródeł – korzeni kultury europejskiej, które od samych narodzin aż do czasów najnowszych kształtowały kulturę pols...