Bruno Schulz: " Sklepy cynamonowe " 1. Co fascynuje bohatera opowiadania w sklepach cynamonowych? Czego są one dowodem? 2. Zinterpretuj motyw zagubienia się narratora w znanej mu przestrzeni miasta 3. Zinterpretuj motyw zagubienia się narratora w znanej mu przestrzeni miasta 4. Jaki symboliczny sens mają motywy labiryntu i wędrówki wykorzystane w utworze?

1. W sklepach cynamonowych bohatera fascynuje przede wszystkim niezwykłość i unikatowość tego miejsca. Sklepy cynamonowe dla głównego bohatera posiadają niezwykłą 'moc', są magicznym, a zarazem wyimaginowanym miejscem lat jego dzieciństwa. Są dowodem wyobraźni bohatera, były też środkiem utrzymania dla jego rodziny, miejscem niespotykanym, jedynym w swoim rodzaju, takim w którym można kupić egzotyczne towary. Miejsce jest niczym zaczarowane. W opowiadaniach występują elementy animizacji (ożywienia), dotychczasowe miejsca i przedmioty ożywają, np. dorożka jest zaczarowana. 2 i 3. Młody narrator opowiadania w pewnym momencie gubi się w pewnej przestrzeni czasowej. Bohater został wysłany przez swojego ojca do domu, aby wrócił po dokumenty i środki pieniężne. Wydarzenie to miało miejsce, gdy młody bohater wraz ze swoimi rodzicami wybrał się do teatru na spektakl. Warto zwrócić uwagę, że w 'Sklepach cynamonowych' bardzo często pojawia się motyw oniryzmu, czyli wprowadzenia elementu snu. Cała akcja wygląda na taką, jakby się działa właśnie w trakcie snu.  4. Motyw labiryntu jest interpretowany jako nierozwiązana, nierozwikłana zagadka. Labirynt jednocześnie przeplata się z elementami oniryzmu (snu) oraz nacechowaniem fantastycznych elementów. Natomiast motyw wędrówki wiąże się między innymi z podróżą bohatera pełną fantastyki. Ponadto w opowiadaniach jest przestrzeń, zwana 'sacrum'. Warto dodać też dodać, że motyw labiryntu odnosi się do zagubienia bohatera, ponieważ w pewnym momencie traci orientację w czasie i terenie.