Porównanie marzeń i aspiracji Fausta z potrzebami i motywacjami współczesnego człowieka z wiersza Szymborskiej.

Przeczytaj zamieszczone w podręczniku fragmenty "Fausta" i wiersz Wisławy Szymborskiej "Prospekt", a następnie porównaj marzenia i aspiracje Fausta z potrzebami i motywacjami współczesnego człowieka z wiersza Szymborskiej

Faust jest wrażliwym,inteligentnym człowiekiem posiadającym błyskotliwy umysł. Poszukuje prawdy , szczęścia oraz sensu istnienia. Całe swoje życie poświęcił na studiowanie książek, przez co nie doświadczył najprostszych radości. Posiada bardzo rozległą wiedzę, od wielu lat naucza młodych. Jednak jest to wiedza nie dająca mu znajomości życia. Swój czas, który poświęcił na edukację, nie zapewniała mu żadnych korzyści materialnych. Dochodzi również do wniosku, że tak naprawdę to nic nie wie. Jest załamany tymi spostrzeżeniami. Nie może i nie chce się z tym pogodzić. Zaczyna poszukiwać sensu życia w magii. Przypuszcza, że da mu to spełnienie. Pragnie nowego życia, którym mógłby pokierować inaczej niż dotychczasowym. Uznał, że człowiek sam może zmieniać swój los i kształtować sens oraz cele bytu.
W wierszu „Prospekt” Wisława Szymborska porusza problematykę mentalności współczesnych ludzi. Mówi o „pastylce na uspokojenie”- ucieczce od problemów. Twierdzi, że jest ona uniwersalnym środkiem na każdy problem, wszędzie skutkuje. Pomoże w domu, urzędzie, podczas egzaminu czy w rozprawy sądowej. Naprawia to, co zdaje się niemożliwe. Podkreśla, że należy ją tylko połknąć i popić wodą. Czyni życie łatwiejszym i przyjemniejszym. Upora się z przeciwnościami losu, pomoże znieść złą nowinę, zniweluje niesprawiedliwość świata. Gdy braknie ludzkiego współczucia jest ona i jej litość. Człowiek młody powinien jakoś „wejść w życie”, przygotować się, urządzić. Pastylka ma mu to ułatwić. Pokazuje to chęć przejścia życia „na skróty” przez współczesnego człowieka, wybierając łatwiejszą drogę.
Podsumowując, marzeniami oraz aspiracjami Fausta są zdobycie wiedzy, władzy, poznanie sensu życia. Chce znaleźć szczęście i dać je ludzkości, pragnie poznać całą prawdę o świecie, dąży do idealności. By to osiągnąć, jest zdecydowany na wszystko, nawet na pakt z diabłem. Nie boi się konsekwencji swoich ambicji. W przeciwieństwie do Fausta, człowiek współczesny przedstawiony w wierszu Szymborskiej chce wieść spokojne, łatwe życie, woli polegać na „chemicznej pastylce” niż dążyć samemu do zaspokojenia swoich potrzeb. Ucieka on od problemów, zamiast starać się je zwyciężyć za wszelką cenę tak jak Faust. Polegając na owej „pastylce” człowiek z „Prospektu” stał się od niej zależny, podczas gdy bohater Goethego jawi się jako niezależny buntownik i zdobywca.