Ignacy Krasicki"Bajki" 1 Cechy gatunkowe bajki 2 Podział bajek 3 Tematyka bajek 4 Omówienie wybranych bajek -Kruk i Lis -Ptaszki w klatce -Szczur i Lis -Dewotyka Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Ignacy Krasicki"Bajki" 1 Cechy gatunkowe bajki 2 Podział bajek 3 Tematyka bajek 4 Omówienie wybranych bajek -Kruk i Lis -Ptaszki w klatce -Szczur i Lis -Dewotyka Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
Odpowiedź

Bajka –  według Słownika terminów literackich jest to wierszowana, alegoryczna opowieść o zwierzętach, ludziach lub przedmiotach, której celem jest wypowiedzenie moralnej nauki o ogólnym charakterze. Prawda ta wypowiadana jest bezpośrednio, zazwyczaj jako puenta umieszczona na końcu utworu, rzadziej na początku. Czasami jest tylko sugerowana czytelnikom.  Postaci występujące w bajkach obdarzone są niezmiennymi, wyrazistymi cechami charakteru.  Styl bajek jest gawędziarski, czasem potoczny.  Bajki wywodzą się z literatury plebejskiej, ludowej, skąd czerpią najwięcej mądrości. Powstały w starożytnej Grecji w VI wieku przed Ch., a ich twórcą był Ezop. Pisał on bajki o wyraźnym moralizatorskim zabarwieniu, do czego później nawiązywali pozostali twórcy tego gatunku, zaś ich twórczość nazywana była „bajkami ezopowymi”. Na twórczość bajkopisarzy wpływ miał równeiz tworzący w I w. po Ch. Fedrus.  Rozróżniamy – bajki narracyjne – np. tworzone przez La Fontaina w XVII wieku. Są to zwięzłe nowele o prostej akcji i ograniczonej liczbie postaci. Gatunek ten zapoczątkował w starożytności, w II w po Ch. Barbios.  Drugi rodzaj bajek to bajki epigramatyczne – tworzone przez Lessinga w XVIII wieku, a zapoczątkowane przez Simonidesa z Keos. Są zazwyczaj czterowersowe, przedstawiają proste sytuacje, na tle których kontrastują postawy i postaci. Były tworzone w nawiązaniu do tradycji bajkopisarstwa Fedrusa.  Bajka stała się jednym z podstawowych gatunków w epoce oświecenia, kiedy służyła głównie moralizatorstwu i parenezie.  Cechy gatunkowe –  - Krótka powiastka pisana wierszem lub prozą; - Bohaterowie to zwierzęta, ludzie, przedmioty, rośliny; - Zawiera pouczenia moralne wypowiedziane wprost lub zasugerowane; - Dotyczy tematów uniwersalnych o charakterze moralnym; - Historia opowiedziana w bajce jest ilustracją ludzkich doświadczeń, które są powszechne i powtarzalne; - Bajka poucza o szkodliwości zachowań, daje etyczne wskazówki; - Występujące zwierzęta są personifikacją ludzkich typów; Relacje występujące między nimi są odpowiednikiem relacji społecznych; - Alegoryczna treść; - Typizacja bohaterów; - Dydaktyzm zawarty jest w morale.

Dodaj swoją odpowiedź