Wycieczka po Kotlinie Sandomierskiej

Wycieczka po Kotlinie Sandomierskiej
1. Dzień I (początek w Krakowie)
Miasto to leży na zachodnim skraju Kotliny Sandomierskiej. W przeszłości była to stolica Polski, obecnie jest stolicą województwa Małopolskiego, a także pełni ważną funkcję administracyjną, kulturalną, edukacyjną, gospodarczą, usługową i turystyczną. Stare Miasto, Wawel oraz Kazimierz zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
-Zwiedzanie Zamku na Wawelu Godzina 10.00-13.30
Zamek Królewski to renesansowa rezydencja królewska (aż do początku XVII wieku) na Wzgórzu Wawelskim. Niezmiernie ważny obiekt zabytkowy, mający szczególne miejsce w kulturze oraz historii Polski. Obecnie dla zwiedzających udostępnione są: Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec koronny (w którym znajduje się miecz Szczerbiec), Sztuka Wschodnia oraz zbrojownia.

-Zwiedzanie Rynku i Sukiennic Godzina 13.30-15.00
Rynek miejski położony jest w centrum Krakowa. Jest to najważniejsza przestrzeń publiczna tego miasta, miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym, kulturowym i społecznym. Niemal wszystkie kamienice i pałace wokół Rynku to kilkusetletnie obiekty zabytkowe. Mieszczą się w nich m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Międzynarodowe Centrum Kultury oraz renomowane sklepy z ekskluzywnymi towarami. Główną atrakcją są Sukiennice- handlowy budynek z wielowiekową historią.





-Zwiedzanie Kazimierza Godzina 15.00-16.00
Kazimierz w przeszłości był samodzielnym miastem, lecz dziś jest dzielnicą Krakowa. Miejsce to posiada bogatą historię i wiele zabytków, między innymi Synagoga Izaaka, kościół Bożego Ciała czy stary ratusz. W Kazimierzu przez wiele wieków współżyły z sobą społeczności chrześcijańskie i żydowskie, czego ślady pozostały do dziś- np. w miejscu krzyżowania się ulic Rabina Meiselsa z ulicą Bożego Ciała


-Obiad Godzina 16.00-17.00
-Przejazd do Wieliczki Godzina 17.00-17.30
-Zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce Godzina 17.30-19.30
Słynna kopalnia soli w Wieliczce od lat jest jednym z najważniejszych polskich zabytków. Jej historia sięga aż XIII wieku. W 1978 roku kopalnia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znana na całym świecie podziemna Trasa Turystyczna wielickiej kopalni powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Ok. miliona turystów rocznie zwiedza ok. 3 km trasy składającej się z 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów (poziom I-III). Kopalnię licznie odwiedzają także przywódcy państw, naukowcy i artyści. Czas zwiedzania to ok. 2 godziny.


-Kolacja Godzina 19.30-20.00
-Zakwaterowanie w hotelu Godzina 20.00

Dzień II
-Przejazd do Tarnowa Godzina 10.00-11.30
-Zwiedzanie Starego Miasta Godzina 11.30-12.15
Tarnów ma już 700 lat, a spora część zabytków, mimo licznych wojen przetaczających się przez miasto, zachowała się bez większych uszczerbków. Do najsłynniejszych należą: Dom Mikołajewski, renesansowy ratusz oraz gotycka bazylika katedralna.

-Spacer szlakiem gen. Józefa Bema Godzina 12.15-13.00
Bohater narodowy Polski i Węgier generał Józef Bem urodził się w Tarnowie w domu na przedmieściu zwanym Burkiem. Na szlaku nazwanym jego imieniem warto zajść na stałą wystawę o tym słynnym tarnowianinie. Zobaczyć można również jego pomnik, a końcówka szlaku prowadzi przez piękny Park Strzeleckiego.


-Przejazd do Sandomierza Godzina 13.00-15.00
-Obiad Godzina 15.00-16.00
-Zwiedzanie Starego Miasta, między innymi: Zamek Królewski, kościół św. Pawła, katedra, Collegium Gostomianum, ratusz. Godzina 16.00-17.00
W Sandomierzu zachowało się Stare Miasto z oryginalnym układem urbanistycznym z II połowy XIV wieku. Zachowało się wiele pięknych zabytków, co sprawia, że warto to miasto odwiedzić.

-Spacer Wąwozem św. Królowej Jadwigi
Godzina 17.00-18.30
Wąwóz św. Królowej Jadwigi został wypłukany przez wody w pokładach lessowych. Na urwiskach występuje roślinność stepowa, między innymi wisienka karłowata.
-Zwiedzanie kamienicy Oleśnickich i podziemi
Godzina 18.30-20.00
W Kamienicy Oleśnickich znajduje się wejście do udostępnionych do zwiedzania podziemnych korytarzy służących dawniej jako magazyny kupieckie. Powstały one w okresie od XIII do XVI wieku przez wydrążenie w lessowych pokładach komór i korytarzy pod budynkami i placem Starego Rynku. Głębokość lochów dochodziła nawet do 15 m. Kopane były bez żadnych zabezpieczeń ścian i stropów.



W załączniku praca oceniona na 5.

Dodaj swoją odpowiedź