Czy potrzeba cudu, by człowiek się zmienił? W oparciu o postacie literackie.

Czy potrzeba cudu, by człowiek się zmienił? Myślę, że tak.
1) Osobą, która tego potrzebowała był Scrooge z "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa. Na początku był biedny, lecz później będąc właścicielem kantoru, dorobił się majątku. Stał się oschły i dbał tylko o własne interesy. Nie obchodził go los żebraków - własnych pracowników. Był samolubem, egoistą i dusigroszem.
Pewnej wigilijnej nocy, przybył do niego duch zmarłego wspólnika Marleya, który powiedział mu, że następnej nocy zjawią się u niego 3 duchy Bożego Narodzenia: dawnego, teraźniejszego i przyszłego.
Gdy odwiedził go pierwszy duch, zobaczył jak wyglądała wigilia w jego dzieciństwie, co go głęboko wzruszyło.
W czasie drugich odwiedzin, zobaczył jak ciężko się żyje jego pracownikom... po za tym jeden z tych, których odwiedził miał chorego syna.
A w czasie ostatnich, stał nad własnym grobem. Duch przyszłości powiedział mu, że umrze w przyszłym roku.

Po tych odwiedzinach Scrooge zmienił się nie do poznania. Wynagrodził wszystkim krzywdy, których przez czas gdy wyszedł z ubóstwa dokonał. Zaczął rozdawać pieniądze biednym. Stał się życzliwszy dla wszystkich z odwzajemnieniem.

2). Kolejną osobą Jest Jacek Soplica, ukrywający się pod pseudonimem Księdza Robaka - jeden z bohaterów "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
Nie mógł on, pogodzić się z tym, że jego ukochana Ewa, ma wyjść za innego. Gdy poprosił o jej rękę, odmówiono mu. Ona również go kochała. Jakiś czas później ożenił się z matką Tadeusza ( nie kochał jej tak samo, jak Ewa nie kochała swojego męża); a po jej śmierci popadl w nałóg pijaństwa.
Ewa zostawiła córkę Zosię, którą Jacek chciał dać za żonę Tadeuszowi. Chciał naprawić swoje błędy z przeszłości.

O tym pomyśle, nikt nie wiedział oprócz Gerwazego, Sędziego Soplicy i Telimeny.

3) Syn Marnotrawny - "Biblia" . Pewien człowiek miał 2 synów. Jeden z nich otrzymał od ojca dużo pieniędzy, które szybko wydał i zaczął żebrać. Nikt nie chciał mu dac ani grosza. W końcu uświadomił sobie, że źle postąpił i był zmuszony wracać do domu. Gdy ojciec go zobaczył, od razu kazał wyprawić ucztę. Od tamtej pory jego syn nie rozrzucał pieniędzy.

4) Bracia Józefa - "Biblia" : Synowie Jakuba, nielubili Józefa - swojego brata, ponieważ lubił go ojciec i miewał dziwne sny. Kiedyś śniło mu się, że kłaniali mu się oni i snopy pszenicy, a on stał pośrodku nich. Postanowili go zabić. Ale tego nie zrobili. Sprzedali go handlarzom do Egiptu. Józef tłumaczył sny faraonowi i stał się jego prawą ręką. Gdy nadeszły wyśnione przez faraona a wytłumaczone przez Józefa lata suszy, Jakub wysłał swoich synów do Egiptu po zboże. Józef z początku nie chciał dać się im poznać, lecz po jakimś czasie nie miał siły dłużej się ukrywać. Bracia bardzo się ucieszyli i zmienili swoje nastawienie do Józefa.

5) Jonasz - "Biblia" - Jonasz dostał zadanie od Boga, aby udał się do Niniwy by upomnieć tamtejszy lud. Jednak Jonasz nie chciał tego wykonać i uciekł do Tarszisz przed Bogiem. W czasie podróży morskiej (Bóg wiedział o ucieczce Jonasza) nagle zerwał się sztorm. Wszyscy będący na pokładzie byli przerażeni i każdy modlił się do swego bóstwa o ratunek. Jonasz wtedy zrozumiał, że Bóg gniewa się na niego i postanowił raować ludzi wyskakując z okrętu. Lecz Bóg nie chciał jego śmierci. Został połknięty przez wielką rybę. Przebywał tam przez 3 dni i 3 noce. Po tym czasie został wyrzucony na brzeg. Tym razem, Jonasz zgodził sie spełnić rozkaz Boga.

6) Dobry łotr - Ewangelia. Na krzyżu obok Jezusa wisiał jeden z łotrów, który uwierzył w Boga... Jezus przyrzekł mu, że zabierze go ze sobą do raju.

7) Nawrócenie Szawła - Ewangelia. - Szaweł, po śmieci Jezusa, prześladował jego uczniów. W drodze do Damaszku, ukazał mu się Jezus oślepiając go swoim światłem. Na kilka dni Szaweł stracił wzrok. Uzdrowiła go pewna osoba. Później Szaweł zmienił swoje imię na Paweł i zaczął prowadzić działalność apostolską razem z uczniami Chrystusa.