Dwa ciała o masach m1 i m2 połączono nicią, która przerzucona jest przez bloczek znajdujący się w wierzchołku równi pochyłej o kącie nachylenia alfa. Tarcie między ciałem o masie m2 i rónią pochyłą jak również masę bloczka zaniedbać. Jaka powinna być masa

Dwa ciała o masach m1 i m2 połączono nicią, która przerzucona jest przez bloczek znajdujący się w wierzchołku równi pochyłej o kącie nachylenia alfa. Tarcie między ciałem o masie m2 i rónią pochyłą jak również masę bloczka zaniedbać. Jaka powinna być masa m1, aby ciało o masie m2 poruszało się 1) w górę równi 2) w dół równi?
Odpowiedź

Sprawdźmy dla jakiej masy m₁, układ pozostanie w spoczynku. Siła z jaką ciało m₁ działa na nić, to po prostu siła grawitacji: [latex]F_1=m_1g[/latex] W przypadku drugiego ciała, sprawa nie jest już tak prosta, ponieważ obchodzi nas tylko składowa sił grawitacji, równoległa do równi: [latex]F_2=m_2gsinalpha[/latex] Tarcie zaniedbujemy, więc już teraz można przyrównać do siebie obie siły: [latex]m_1g=m_2gsinalpha \ \ m_1=m_2sinalpha[/latex] Jeśli masa m₁ spełnia powyższy warunek, to układ pozostanie w spoczynku. Łatwo więc zgadnąć, że jeśli będzie większa, to m₂ będzie się poruszać w górę równi, a jak mniejsza to w dół.

Dodaj swoją odpowiedź