Charakterystyka Aliny i Balladyny

Alina i Balladyna bohaterki „Balladyny” J. Słowackiego, to dwie siostry, mieszkające z matką-wdową w ubogiej, leśnej chacie. Dziewczyny różnią się od siebie, zarówno charakterem jak i wyglądem.

Balladyna, starsza z sióstr jest zgrabną brunetką o „alabastrowej” cerze, tak bladej, że matka nazywała ją „Blladyną”. Oczy ma czarne, a usta różane.

Młodsza siostra Alina ma piękne, złote włosy splecione w gruby warkocz, różaną cerę i fiołkowe oczy. Jest tak ładna, że Kirkor nazywa ją aniołem. Ma także bardzo dobry charakter. Żyje w biedzie, ale ciężka praca jej nie przeraża. Chętnie wykonuje swoje obowiązki, a także wyręcza matkę i siostrę. Kocha je bardzo i gdyby została żoną Kirkora, na pewno zabrała by je do zamku. Pragnie szczęścia nie tylko dla siebie, ale dla całej swojej rodziny. Jest bardzo otwarta, serdeczna dla innych i szczera. Niestety jej ufność i łatwowierność obracają się przeciwko niej. Ginie z rąk siostry, bo nie podejrzewa jej o to, że mogła by ją skrzywdzić.

Balladyna jest przeciwieństwem Aliny. To zła, leniwa i egoistyczna dziewczyna. Nie kocha matki, a o siostrę jest zazdrosna i nienawidzi jej. Zabija ją bez litości i wyrzutów sumienia, żeby poślubić Księcia. Wypiera się własnej matki i wygania ją z zamku, skazując na pewną śmierć. Jest niewierna, nieuczciwa, zaborcza i żądna władzy. Właśnie dla władzy zabija wszystkich, którzy stają na jej drodze. Nie cofa się nawet przed zbrodnią mężobójstwa. Jej pewność siebie i duma obracają się przeciwko niej, bo musi wydać wyrok na samą siebie. Ginie od uderzenia pioruna.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Aliny i Balladyny.

Balladyna i Alina są głównymi bohaterkami dramatu Juliusza Słowackiego. Ich matka była ubogą wdową. Razem z nią siostry mieszkały w leśnej chatce. Balladyna była starsza od Aliny i znacznie się od niej różniła. Balladyna była ładną...

Język polski

Charakterystyka Aliny siostry Balladyny

Alina jest siostrą tytułowej bohaterki z utworu Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna". Pisarz opisał Alinę jako drobną, o jasnych włosach "jak aniołek" dziewczynę.

Oczy miała jak "fijołki", piękne, długie włosy spięte w warkoc...

Język polski

Charakterystyka Aliny i Balladyny

Alina i Balladyna bohaterki „Balladyny” J. Słowackiego, to dwie siostry, mieszkające z matką-wdową w ubogiej, leśnej chacie. Dziewczyny różnią się od siebie, zarówno charakterem jak i wyglądem.

Balladyna, starsza z sióstr je...

Język polski

Charakterystyka Aliny i Balladyny.

Dramat Juliusza Słowackiego opowiada o dwóch siostrach - Alinie i Balladynie, które są przedstawione na zasadzie kontrastu.
Balladyna jest piękną, ciemnowłosą dziewczyną nieposiadającą dobrego charakteru. Jest żądna władzy, zawistn...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Oczekiwania związane z zamąż pójście. :)

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Oczekiwania związane z zamąż pójście. :)...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

W dramacie Juliusza Słowackiego pod tytułem „Balladyna” występują dwie siostry Balladyna i Alina reprezentujące odmienne postawy życiowe.
Obie dziewczyny zostały wychowane w skromnych warunkach przez troskliwą i kochającą matkę. ...