1.Wyjaśnij znaczenie tytułu i motta utworu. 2.Dlaczego Gustaw Herling-Grudziński zdecydował się napisać Inny świat? W którym roku ukazało się pierwsze wydanie książki? W jakim języku pierwotnie autor ją opublikował? Dlaczego? 3.W jakich okolicznościach

1.Wyjaśnij znaczenie tytułu i motta utworu. 2.Dlaczego Gustaw Herling-Grudziński zdecydował się napisać Inny świat? W którym roku ukazało się pierwsze wydanie książki? W jakim języku pierwotnie autor ją opublikował? Dlaczego? 3.W jakich okolicznościach Gustaw Herling-Grudziński dostał się do obozu w Jercewie? 4.Na jakiej podstawie oskarżono autora dzieła? O co go oskarżano? Jakimi metodami wymuszano zeznania? 5.Jak wyglądała podróż do Jercewa? Czym zajmowali się wówczas urkowie? 6.Dlaczego Gustaw Herling-Grudziński otrzymał pracę w brygadzie transportowej? 7.Jak wyglądała praca na tzw. lesopowale? Jak długo mężczyzna mógł wytrzymać taką pracę? 8.Czym były nocne łowy? 9.Przedstaw zasadę motywowania do pracy dzięki tzw. trzem kotłom. 10.Uzupełnij tabelkę, wpisując zachowania typowe dla ludzi zlagrowanych - czyli tych, dla których liczyło się fizyczne przeżycie: KOWALOddał swoją dziewczynę, Marusię swoim kolegom; pozwalając ją im zgwałcić. Obawiał się gniewu urków, którzy zazdrościli mu relacji z dziewczyną. Młoda kobieta na swoją prośbę została przeniesiona do innego obozu. GENERALSKA DOCZKA TANIA ZYSKIND Machapetian 11.Uzupełnij tabelkę, wpisując zachowania osób, które nie poddały się procesowi złagrowania Sam autor - Gustaw Herling-GrudzińskiZaproponował, że zamiast Kostylewa pojedzie na Kołymę. Nie wydał przyjaciela, który opalał rękę w ogniu. Był lojalny wobec np. Natalii Lwowny. Podjął głodówkę protestacyjną, gdy okazało się, że nie został objęty amnestią na mocy układu Sikorski-Majski. Michaił Kostylew Trzy siostry zakonne Mężczyzna o inicjale B. Natalia Lwowna Jewgienija Fiedorowna 12.Wymień przynajmniej pięć przykładów win, popełnionych przez osoby, które znalazły się w Jercewie. 13.Opisz typowy dzień osoby przebywającej w Jercewie.
Odpowiedź

1. Inny Świat można interpretować jako przykład różnic jakie odnajdujemy w ZSRR i na zachodzie Europy. Dla normalnego człowieka pobyt tam jest jak zesłanie na inną planetę, ponieważ panuje tam wszechobecne donosicielstwo i tym podobne. Myślę, że chodzi też o sytuację polityczną i propagandę, którą rozpowszechniali komuniści o odizolowanym od świata Związku Radzieckim. 2. Tutaj nie jestem pewna w jakim roku się książka ukazała, ale na pewno po drugiej wojnie w krajach niekomunistycznych, a w Polsce dość niedawno, schyłek lat 80-90. Autor napisał ją w celu przestrogi przed uleganiem wpływom warunków, żebyśmy obstawali przy swoich poglądach, jak np. Kostylew albo główny bohater, który po wyjściu na wolność nie powiedział "rozumiem" spotkanemu znajomemu w Rzymie, po tym jak opowiedział on mu o tym, że fałszywie naskarżył na pewnych ludzi, którzy zostali zabici. Książka ma na celu uczyć nas odpowiedniej postawy moralnej. 3. Herling posiadał oficerskie buty oraz jego nazwisko kojarzyło się z nazwiskiem jakiegoś niemieckiego generała, więc został uznany za szpiega niemieckiego.

Dodaj swoją odpowiedź