Bardzo Proszę Na Jutro !! ;) zad.1 Samochód o masie 1200kg porusza się z prędkością 72km/h. Jego energia kinetyczna w porównaniu z samochodem o masie 600kg jadącym z tą samą prędkością jest : a) dwa razy mniejsza. b) dwa razy większa. c) pięćset razy

Bardzo Proszę Na Jutro !! ;) zad.1 Samochód o masie 1200kg porusza się z prędkością 72km/h. Jego energia kinetyczna w porównaniu z samochodem o masie 600kg jadącym z tą samą prędkością jest : a) dwa razy mniejsza. b) dwa razy większa. c) pięćset razy mniejsza. d) taka sama. - Uzasadnienie wybranej odpowiedzi :............................................................................ zad.2 Samochód o masie 1000kg porusza się z szybkością 72km/h. Jego energia kinetyczna w porównaniu z samochodem o tej samej masie, ale poruszającym się jadącym z szybkością 36km/h jest : a) cztery razy mniejsza. b) cztery razy większa. c) 36 razy mniejsza. d) taka sama. - Uzasadnienie wybranej odpowiedzi :...................................................................... Bardzo Proszę o poprawne odpowiedzi .... Na Jutroo .... Proszeee Pomóżcie ;)
Odpowiedź

Zadanie 1.Znamy wzór na energię kinetyczną ciała:[latex]E_k = frac{1}{2}mv^2 [/latex]gdzie:m - masav - prędkośćZarówno masa jak i prędkość ciała są wprost proporcjonalne do jego energii. Co to znaczy? Znaczy to, że gdy np masa wzrośnie x razy, to x razy wzrośnie jego energia.Z polecenia wiemy, że oba ciała poruszały się z tą samą prędkością, jednak jedno ciało miało masę dwa razy większą niż drugie.energię samochodu w 1. przypadku oznaczmy sobie jako xWiemy, że w 2. przypadku masa jest dwukrotnie mniejsza, więc zgodnie z tym co napisałam wyżej, a propos wzoru, skoro masa maleje dwukrotnie, to też jego energia zmaleje dwukrotnie. Odpowiadając wprost na pytanie:Energia kinetyczna ciała o masie 1200 kg, w porównaniu z energią kinetyczna ciała o masie 600 kg jest dwa razy większa. Zadanie 2.Zadanie 2 jest praktycznie takie samo jak zad. 1.Tylko tutaj zmienia się nie masa, a prędkość.Jeszcze raz przypomnijmy sobie wzór na energię kinetyczną:[latex]E_k = frac{1}{2}mv^2 [/latex]Tutaj też masa jak i prędkość są wprost proporcjonane do energii. Róznica polega tylko na tym, że prędkość mamy do kwadratu. Co to daje nam w praktyce? Gdy prędkość wzrośnie dwukrotnie, to w rezultacie energia kinetyczna będzie 4 krotnie większa. ( (2v)^2 = 4v^2)Wracając do polecenia:  masa się nie zmienia, a jedynie prędkość. Załóżmy sobie, ze energia kinetyczna ciałaporuszającego się z prędkością 72 km/h wynosi - > XSkoro w drugim przypadku prędkośc maleje dwukrotnie -> (1/2v)^2 = 1/4v^2, to energia kinetyczna  zmaleje 4-krotnie.Odp.:Energia kinetyczna ciała poruszającego się z predkoscia 72km/h w porównaniu z ciałem poruszajaceym się z predkoscia 36 km/h jest 4-krotnie większa.

Dodaj swoją odpowiedź