Nowe uzależnienia – wyzwanie dla pedagoga resocjalizacyjnego.

Autor nie powinien rozpoczynać eseju od pytania. W moim odczuciu wymagania formalne – ich fikcyjny świat, który notabene został stworzony przez ludzi – są jednym z powodów dla których ludzkość dziś spotyka tak zwany „problem” - „problem” do rozwiązania. Wiele jest pism, publikacji i książek które omawiają różnego rodzaju problemy. Ich autorzy – jak sami ładnie o tym piszą - „podejmują próbę” odpowiedzi na różne pytania odnoszące się do różnych problemów. Tymczasem owocem mozolnej pracy ich umysłów jest zaspokojenie umysłu swojego oraz czytelników. Mowa o umyśle wciąż głodnym nowych obszarów rzeczywistości spisanych szkiełkiem jej twórców w którą mógłby się wgryźć by mielić i mielić... Czy naprawdę muszą przenosić góry których nie ma? Jakkolwiek temat mojej pracy jest „problem” nowych uzależnień.
Nowe uzależnienia. Obok znanych, popularnych i lubianych uzależnień (alkohol, papierosy, kawa, narkotyki) pojawiły się nowe opisane jako czynności kompulsywne dość chytrze kojarzące się z synonimem sformułowania – nerwica natręctw. Przed tym jednak pragnę uprzedzić – należy nam trzymać się definicji pojęć i ich nie mieszać nawet jeśli język polski ze swej natury przyzwala na różnorodność znaczeń i oznaczeń. Wróćmy do tematu. Nowe uzależnienia są nowym wyzwaniem dla pedagoga resocjalizacyjnego. Nowe uzależnienia jak na przykład przymus opalania się, wykonywania ćwiczeń na siłowni, robienia zakupów posiadają ten sam mechanizm uzależnienia który występuje w nałogu palenia tytoniu, zażywania heroiny czy picia alkoholu. Tym co różni poszczególne nałogi jest psychika osoby uzależnionej oraz związany z tą psychiką stopień uzależnienia. Muszę w tym miejscu dodać, że nowe uzależnienia, charakteryzują się dodatkowo tym, że można nie wiedzieć iż jest się w sidłach nałogu.
Na tym etapie pragnę oszczędzić tobie czytelniku teorii uzależnień ponieważ ten esej ma wydźwięk holistyczny a nie specjalistyczny. Zadam teraz pytanie odnoszące się do tematyki niniejszej pracy i „podejmę próbę” (SIC!) odpowiedzi. Czy tak zwane nowe uzależnienia są nowymi uzależnieniami? Tak zwane nowe uzależnienia są nowymi uzależnieniami lecz tylko w sensie fizycznym - w znaczeniu formy. Dyskutując o naturze siły grawitacji, nie ma nań znaczenia czy spada ziemniok czy burok.

Nie ma tak łatwo.. Jest haczyk ! Zakładam bowiem, że pedagog resocjalizacyjny jest pedagogiem z powołania gdyż jaki to siłacz który zamiast ciężarów słoninę na karku nosi. Klops.
Argumenty.
Otóż... Czym jest uzależnienie? Uzależnienie to taki stan duszy który sprawia że ciało i umysł zajmują się wyimaginowaną rzeczywistością gdyż z jakichś powodów zaprzestali zajmowania się rzeczywistością która ich otacza. Uzależniony sięga po zachowania lub też substancje które na pewien czas wywołują poczucie satysfakcji, szczęścia, dobra, olśnienia czy też miłości. Uzależniony robi to ponieważ działania uzależnionego przeprowadzane nad rzeczywistością która go otacza nie przynoszą mu ani poczucia satysfakcji, ani szczęścia, ani dobra, olśnienia czy też miłości. Czytelniku gdzie jest źródło uzależnienia? W człowieku uzależnionym czy w rzeczywistości która go otacza?
Otóż... Jak przestać żyć w uzależnieniu? Czytelniku – wiesz już czym jest uzależnienie i wiesz gdzie są jego źródła. Teraz mogę ci zdradzić wielką tajemnicę. Jednak zanim to zrobię chcę byś wiedział, że mam 25 lat, pracuję jako ochroniarz na budowie, NIE posiadam żadnego naukowego tytułu który byłby honorowany gdziekolwiek w promieniu milionów kilometrów od miejsca w którym napisałem ten esej oraz sam obcinam moje włosy na głowie więc możesz sobie wyobrazić jak komicznie wyglądam. Czytelniku teraz wiesz już wszystko co chciałem byś wiedział - możesz poznać prawdę. Przyczyna nałogu palenia tytoniu, uzależnienia od spożywania alkoholu, obsesyjnego ćwiczenia na siłowni, robienia zakupów, masturbacji, fizycznego i psychicznego znęcania się nad ludźmi, nad zwierzętami, planowania, myślenia, jedzenia, ma swoje źródło w stworzonej przez człowieka fikcyjnej, opartej o mit rzeczywistości drukowanego papieru nazywanego pieniądzem.
Czytelniku, czuj się oświecony, poznałeś właśnie przyczynę wszystkich nieszczęść o których kiedykolwiek słyszałeś, które kiedykolwiek widziałeś, których kiedykolwiek doświadczyłeś. Mam dzieje, że zaoferowałem tobie moją wersję odpowiedzi na pytanie o to czy a jeśli tak to jakiego rodzaju wyzwaniem są nowe uzależnienia dla pedagoga resocjalizacji . Mam także nadzieję, że dostrzegłeś prawdziwy problem o tym, że na miejsce „zaleczonego” pacjenta przychodzi nowy, chory bo uzależniony człowiek a powód tego znajduje się dalece od gabinetu terapeuty.
Czytelniku bądź spokojny – nikt tym esejem nie przeprowadził zamachu na twoją osobę i na to w co udało ci się tak bardzo uwierzyć do tej pory, że przyjąłeś to za oczywiste i ostateczne prawdy.

_________________________________________________________________________________
Niniejszy esej jest pracą kontrolną i został napisany w Polsce w 2012 roku przez studenta pedagogiki resocjalizacyjnej. POLECANA LITERATURA: Allen Carr - Jak skutecznie rzucić palenie, Eckhart Tolle - Potęga teraźniejszości, E. Fromm - Mieć czy być, Eckhart Tolle - Cisza przemawia. INNE: YOUTUBE; Psychiatranaczelny, Przebudzator528. Wersja elektroniczna wraz z literaturą dostępne na: [email protected] The electronic version along with the literature available on: [email protected]

Dodaj swoją odpowiedź