Chrześcijaństwo, hinduizm, judaizm
Chrześcijaństwo ma wspólne korzenie z judaizmem. Przejęło ono z judaizmu na przykład dekalog. Jest religia tych, którzy wyznają wiarę w Jezusa Chrystusa jako Syna Bożego. Istotną cechą chrześcijaństwa jest wiara w Trójcę Święto, czyli jednego Boga w Trzech osobach. Bóg jest stwórcą świata i człowieka. Życie chrześcijańskie realizuje się we wspólnocie Kościoła, którego założycielem jest sam Chrystus. Centralny motyw wiary chrześcijan stanowi tajemnica Jego zmartwychwstania i wiara w Jego powtórne przejście przy końcu świata. Nauka chrześcijan opiera się na Piśmie Świętym Starego i Nowego Testamentu, które głosi zbawczą misję Jezusa będącego Wcielonym Synem Bożym.
Judaizm Źródła tej religii sięgają około dwóch tysięcy lat przed narodzeniem Chrystusa, gdy Abraham otrzymał od Boga obiecaną mu ziemię. Za oficjalny początek judaizmu uważa się objawienie Mojżeszowi Prawa na górze Synaj, kiedy to Bóg zawarł przymierze z Izraelitami, czyniąc ich narodem wybranym. Mojżesz, którego nazywa się prawodawcą, otrzymał wtedy rolę przywódcy narodu. Żydzi wierzą w Boga, który jest jeden, wszechmocny i wieczny. To on stworzył świat i sam pozwala się poznawać przez objawienie się ludziom. Do wybranych osób przemawia bezpośrednio, czyniąc je swoimi prorokami i poleca im mówić w Jego imieniu. Bóg działa w ludzkiej historii. Działanie Boga w dziejach narodu wybranego relacjonuje Biblia, w skład której wchodzi Tora, księgi Proroków oraz księgi Pism. Najważniejszym tekstem Biblii jest dekalog, czyli "dziesięć przykazań". Druga księga judaizmu to Talmud. Nie jest ona księgą objawioną, lecz kodeksem 613 przykazań i wyjaśnieniem Prawa Mojżeszowego. Ułożyli do rabini żydowscy. Przywódcami religijnymi judaizmu są rabini, ale nie jest to władza w ścisłym sensie, bo autorytet każdego z nich zależy od indywidualnej mądrości i wiedzy. Po zburzeniu świątyni jerozolimskiej w roku 70 naszej ery życie religijne skupia się w synagogach, gdzie Żydzi modlą się, czytając Biblię, zwłaszcza w świąteczny dzień szabatu. Cechą charakterystyczną judaizmu jest oczekiwanie na spełnienie się obietnicy, że Bóg ześle Mesjasza, który ma zapewnić Izraelitom wyzwolenie z niewoli, zapoczątkowując królestwo spokoju i dobrobytu. Nie uznali oni Mesjasza w Jezusie Chrystusie przeciwstawili się jego naukom, odrzucili Go, żądając od Piłata wyroku śmierci przez ukrzyżowanie.
Hinduizm.
Spotkałeś się już z takimi wyrażeniami jak "karma, joga mantra ". Trafiły one do nas z hinduizmu. Religia ta powstał mniej więcej dwa tysiące lat przed Chrystusem. W ujęciu hinduistycznym Bóg to Byt Najwyższy, nazywamy Brahmę. Nie jest to jednak osoba, i człowiek nie może go poznać. Ma ona do pomocy bogów uzupełniających " :dobroczynnego Wisznu oraz boga życia i śmierci -Sziwę. Wyznawca hinduizmu dąży do wyzwolenia, tzn. Do przejścia z życia ziemskiego do życia duchowego, co jakby może osiągnąć na drodze reinkarnacji. Hindusi wierzą, ze po śmierci dusza zmarłego wstępuje w inna istotę np. W człowieka, zwierzę a nawet roślinę. "Wędrówka duszy " będzie trwać dokąd, dopóki dusza nie oczyści się całkowicie ze swoich win. Na koniec ma nastąpić jej spotkanie z Absolutem i zjednoczenie się z nim tak wiec w hinduizmie do wyzwolenia dąży sam człowiek. Hinduizm oznacza również podział na kasty. Jest to wprawdzie podział społeczny lecz z ogromnym wpływem na życie religijne. Według braministów, są trzy uprzywilejowane kasty: duchowni, wojownicy oraz wieśniacy, do których należą rolnicy i kupcy. Całą resztę stanowią pariasi, czyli rodzaj niewolników. Do kasty przynależy się ze względu na urodzenie, a pozostaje się w niej do śmierci. Tylko reinkarnacja pozwala albo wznieść się do wyższej kasty, albo też przesunąć się w dół. Moralność hinduizmu nakazuje szacunek do życia, powszechne współczucie, życzliwość. Jednak istnieją zasady życiowe związane z przynależnością do poszczególnych kast. Życie religijne to miedzy innymi piec modlitw dziennie, składanie ofiar przed posagami boga. Charakterystyczna jest również forma ascezy hinduskich fakirów - życie w skrajnym ubóstwie. Zdarza się, ze sypiają oni na deskach nabijanych gwoździami. Najbardziej znana na Zachodzie praktyka hinduizmu jest "Joga " czyli zjednoczenie. Nie polega to. Jednak na spotkaniu się z bogiem w modlitwie, lecz na wchodzeniu w kontakcie z całym stworzeniem, rozumianym jako wejście w związek z "zasada wszechświata ". Jest to rodzaj techniki panowania nad własnym ciąłem. W Polsce jest zarejestrowanych dziewięć związków wyznaniowych o hinduistycznym rodowodzie. Liczne ich wyznawców określa się na kilkaset osób.