Infrastruktura rekreacyjna sprzyjająca aktywności w czasie wolnym w miejscu zamieszkania - Teatry w Białymstoku

„Rekreacja - forma aktywności podejmowanej w czasie wolnym dla wypoczynku, wytchnienia i przyjemności, której celem jest regeneracja sił psychicznych i fizycznych oraz przeciwdziałanie dalszemu zmęczeniu” (Teoria i metodyka rekreacji – wykład).

Jak wynika z powyższej definicji rekreacja to nie tylko sport czy inne formy mające znamię wysiłku fizycznego. Można również „uprawiać” rekreację np. kulturalno-rozrywkową, czyli wyjść do kina, galerii, muzeum czy teatru. Taka forma rekreacji może być indywidualna lub grupowa.

W moim rodzinnym mieście – Białymstoku są 2 teatry: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki oraz Białostocki Teatr Lalek.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki

Znajduje się przy ul. Elektrycznej 12. Z teatrem można się kontaktować telefonicznie (tel. 7415990 lub tel/fax 7416622) lub drogą elektroniczną ([email protected]).
Zarezerwować miejsce lub otrzymać informacje na temat repertuaru można kontaktując się z Biurem Obsługi Widzów (czynne codziennie w godz. 8.00-16.00, z wyjątkiem niedziel, tel. 7415740 e-mail [email protected]).
Kasa teatru czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00- 13.00 i 16.00- 19.00 (tel. 7499175, 7415990 w. 216), lub na godzinę przed spektaklem.
Teatr Dramatyczny ogłosił niedawno konkurs na recenzję dowolnego spektaklu, który grany jest w Teatrze Dramatycznym (lub wystąpił gościnnie na deskach teatru w sezonie 2003/2004). Konkurs adresowany jest uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów. Konkurs trwa od 20.03.2004 r. do 1.06.2004 r.. Jego rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników nastąpi 13.06.2004 r.. Poza pracami pisanymi przez studentów wszystkie prace są wstępnie selekcjonowane przez nauczycieli prowadzących. Następnie, po wybraniu najlepszych, recenzje przesyłane są na adres teatru. Laureatów wyłoni komisja powołana przez organizatorów konkursu. Komisja w swej ocenie kierować się będzie głównie oryginalnością i inwestycją stylu autora oraz spostrzeżeń zawartych w recenzji. Nagrodzone prace będą drukowane na łamach Kuriera Porannego, który jest współorganizatorem konkursu. Dodatkowo laureaci konkursu będą mogli odbyć staż dziennikarski w gazecie. Wyłonieni przez komisję laureaci i ich opiekunowie (nauczyciele) otrzymają darmowy karnet wstępu dla dwóch osób na premierowe spektakle Teatru Dramatycznego w sezonie 2004/2005. Komisja przyzna również nagrody rzeczowe.
Ceny biletów wahają się między 11-13 zł (ulgowy) i 14-16 zł (normalny). Za premierę trzeba zapłacić nieco drożej, bo ok. 20 zł. Można jednak liczyć na promocje, ponieważ niektóre spektakle prezentowane są w ramach teatru familijnego, a więc kupując 3 lub więcej biletów można otrzymać je wszystkie w cenie biletów ulgowych. Są również spektakle przeznaczone wyłącznie dla rezerwacji grupowych.
Poza wystawianiem różnego rodzaju spektakli Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki proponuje również wynajęcie jednej z dwóch dostępnych widowiskowych sal (na 100 i 502 miejsca) potrzebnych przy organizowaniu różnego rodzaju koncertów, wystaw, sympozjów naukowych, szkoleń, imprez promocyjnych czy spektakli.

Białostocki Teatr Lalek

Ma swoją siedzibę przy ul. Kalinowskiego 1. Z teatrem można się kontaktować drogą telefoniczną (tel. 7425031, tel/fax 7428631) oraz drogą elektroniczną ([email protected]). Kasa teatru czynna jest wtorku do piątku (w godzinach 9.00-14.00 i 15.00 - 19.00) a także
w soboty, niedziele i święta na godzinę przed spektaklem. Przedsprzedaż biletów prowadzona jest z dwutygodniowym wyprzedzeniem (tel. 7425031 wew. 112, 115, 134).
Do zakupu biletów ulgowych uprawnieni są uczniowie, studenci, emeryci i renciści oraz pracownicy kultury. Istnieje także możliwość otrzymania karnetów wejściowych uprawniających do nabycia dwóch biletów ulgowych. Posiadacze Kart EURO<26 uprawnieni są do otrzymania 50% zniżki.
Ceny biletów przy zakupie indywidualnym wynoszą:
- repertuar dla dzieci: dzieci oraz osoby dorosłe 12 zł
- repertuar dla dorosłych: ceny wahają się od 15 do 20 zł
Przy zakupie zbiorowym (na repertuar dla dzieci) cena wynosi 10 zł, opiekun grupy ma wstęp wolny.
Dorobek artystyczny teatru szeroko prezentowany jest w kraju i poza granicami na licznych festiwalach i przeglądach.
Białostocki Teatr Lalek dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu uznany został za jedną z najlepszych scen lalkowych w Polsce, a Białystok dzięki współpracy teatru z białostockim Wydziałem Sztuki Lalkarskiej Akademii teatralnej w Warszawie - centrum lalkarstwa polskiego